Turisteja Titanicin hylylle kuljettava sukellusvene katosi sunnuntaina. Sukellusveneessä on neljän vuorokauden happivarastot.
Sukellusvene Titan on kadonnut sukelluksellaan Titanicin hylylle noin 600 kilometrin päässä Kanadan Newfoundlandin rannikosta.
CNN:n mukaan Titan ja sen viisihenkinen miehistö sukelsi paikallista aikaa sunnuntaiaamuna. Titanicin hylky makaa 3 800 metrin syvyydessä.
Miehistön hylylle kuljettanut Polar Prince -alus menetti yhteyden heihin noin tunnin ja 45 minuutin sukelluksen jälkeen, kertoo Yhdysvaltain rannikkovartiosto Twitterissä.
Atlantilla on käynnistetty etsintä- ja pelastusoperaatio, johon osallistuvat viranomaiset ja muut toimijat.
Sukellusveneen omistava yritys OceanGate Expeditions vahvisti ihmisiä olleen sukellusveneen kyydissä sen kadotessa. Kyseiseen Titan-sukellusveneeseen mahtuu viisi ihmistä.
– Selvitämme kaikkia mahdollisia keinoja tuoda miehistö takaisin turvallisesti, yritys kertoi BBC:n mukaan.
BBC:n mukaan Titan sukeltaa yleensä neljän päivän happivarastolla. Painoa sukellusveneellä on 10 432 kiloa ja se pystyy sukeltamaan 4 000 metrin syvyyteen.