Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

BBC: Puolassa myös yöllä mielenosoitus parlamentilla

1:46Mediakiistaan neuvotellaan ratkaisua Puolassa
Julkaistu 18.12.2016 06:23

MTV UUTISET – STT – AFP

Puolassa mielenosoitus hallitusta vastaan on jatkunut myös yöllä parlamentin edustalla Varsovassa, kertoo BBC. Protesti alkoi jo aiemmin viikonloppuna.  

Toinen mielenilmaus alkoi, kun mielenosoittajat kokoontuivat pääkaupungissa lauantaina aamulla ja siirtyivät sen jälkeen parlamenttitalolle.  

Mielenosoituksilla vastustetaan muun muassa hallituksen aikeita rajoittaa toimittajien pääsyä parlamenttiin. 

Parlamentin sisällä opposition kansanedustajat jatkoivat edelleen istumalakkoa. Puolan pääministeri Beata Szydlo on luonnehtinut opposition kansanedustajien toimia tv-haastattelussa skandaaliksi.  
Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja Donald Tusk, Puolan entinen pääministeri, kehotti lauantaina Puolan hallitusta kunnioittamaan maan perustuslakia.

Kaczynski uhannut seuraamuksilla

Lauantain vastaisena yönä poliisit käyttivät voimakeinoja, jotta hallituksen johtavat poliitikot pääsivät lähtemään autosaattueessa mielenosoittajien saartamasta parlamentista.  

Tuolloin tuhannet mielenosoittajat kerääntyivät parlamenttitalon ympärille, kun oppositiopuolueet olivat syyttäneet johtavan hallituspuolueen hyväksyneen ensi vuoden budjetin laittomasti. Parlamentin puhemiestä syytettiin perustuslain rikkomisesta, koska tämä oli siirtänyt budjettia koskevan äänestyksen pois varsinaisesta istuntosalista.  

Puolan mielenosoitukset2
Mielenosoittajia on uhattu Puolassa seuraamuksilla.AFP / Lehtikuva

Hallitsevan Laki ja oikeus -puolueen johtaja Jaroslaw Kaczynski on vakuuttanut, että Puolan hallitus ei alistu painostukseen. Hän on myös uhannut mielenosoittajia seuraamuksilla, mutta ei ole yksilöinyt niitä tarkemmin.  

Lisää aiheesta:

Puolan valtapuolueen johtaja syytti aborttimielenosoittajia yrityksestä tuhota kansakuntaMellakat Serbiassa kiihtyvät: mielenosoittajat raivoissaan koronalukujen vääristelystä: "Kansalaiset ovat sivullisia uhreja"Kymmenettuhannet ihmiset pysyvät kaduilla Puolassa – kymmeniin kaupunkeihin levinneet protestit kasvavatPuolan oppositio lopetti istumalakkonsaPuolassa kansanedustajien istumalakko jatkuiPuolan poliitikot lähtivät saarrettuna olleesta parlamentista
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 10:47
    Israel

    Kenraali vuoti raa'an raiskausvideon – videoskandaalissa pidätys

  • 09:44
    Kiina

    USA julkaisi Trumpista ja Xistä kuvia, jotka Kiina pimittäisi

  • 08:04
    Ukrainan sota

    Ukraina: Dokumenttivuoto voi paljastaa Putinin salaisuuden

  • Eilen21:07
    Lumivyöryt

    Seitsemän ihmistä kuoli lumivyöryssä Nepalissa

  • Eilen20:10
    Tulivuorenpurkaukset

    Jättiläistulivuori jysähti kalastajien takana Filippiineillä – sitten tuli kiire