Lauantain AVA Elokuvan pääosaa esittää Heath Ledger.
AVA Elokuvana nähdään tänä lauantaina Candy. Elokuvan pääosaa esittää Heath Ledger, joka muistetaan erityisesti roolistaan Jokerina elokuvassa Yön Ritari. Ledger menehtyi tammikuussa 2008.
Monipuolisista rooleistaan tunnettu Ledger tunnusti vuonna 2001 Reel.comille, ettei hänellä ole näyttelemistekniikkaa.
– Ei ole olemassa sääntöjä tai sääntökirjaa. Loppujen lopuksi kyse on vaistoistani. Se on asia, joka ohjaa kaikkia ammatillisia päätöksiäni, Ledger kuvasi.
Mies ei kuitenkaan halunnut toistaa itseään työssään.
– En voi sanoa olevani ylpeä työstäni. Samoin käy kaiken tekemäni kanssa: sinä päivänä, kun pidän tekemääni hyvänä, minun pitää alkaa tehdä jotakin muuta, Ledgerin kerrotaan sanoneen.
"En halua tehdä tätä koko elämääni"
Vuonna 2000 Ledger kertoi Vanity Fairille, ettei halua näytellä ikuisesti.
– En halua tehdä tätä koko elämääni. En halua käyttää nuoruuttani tällä alalla. On paljon sellaista, mitä haluan saada selville.
Ledger paljasti eräässä haastattelussa, ettei suunnittele elämäänsä.
