Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Autojätit tulossa ryminällä F1-sarjaan – valmistajien kiikarissa McLaren ja Red Bull

8:48F1 ensi kertaa Miamiin, asiantuntijamme ennakoivat spektaakkeliaF1 ensi kertaa Miamiin – MTV Urheilu ennakoi spektaakkelia, jossa on myös huvittavia piirteitä.AOP
Julkaistu 02.05.2022 13:48
Toimittajan kuva

Ville-Veikko Valta

ville-veikko.valta@mtv.fi

veksiveksi

Volkswagen-konsernin autovalmistajat Audi ja Porsche ovat päättäneet liittyä F1-sarjaan, Volkswagenin toimitusjohtaja Herbert Diess vahvisti.

LUE MYÖS: "Hieman hukassa" olevan F1-tähden tulevaisuus vaakalaudalla – korvaajaksi huhutaan amerikkalaista IndyCar-kuskia

Huhut Audin ja Porschen saapumisesta ovat kiertäneet F1-sarjan ympärillä jo kuukausia, ja nyt Diess vahvisti Youtubessa tiedot autovalmistajien aikeista liittyä rata-autoilun kuninkuusluokkaan. Diessin mukaan näistä kahdesta Porschen suunnitelmat ovat edenneet jo pidemmälle.

7.15945745
Porsche neuvottelee yhteistyöstä Red Bullin kanssa.AOP

Reutersin lähteiden mukaan Audi on valmis tekemään noin 500 miljoonan euron ostotarjouksen McLarenista, kun taas Porschen tavoitteena on muodostaa pitkäkestoinen yhteistyö Red Bullin F1-tallin kanssa.

1980-luvulla menestystä moottorivalmistajana saavuttanut Porsche ei ole ollut formula ykkösissä 30 vuoteen, mutta se on tehnyt yhteistyötä Red Bullin kanssa aiemmin muun muassa rallin MM-sarjassa.

Audin ja Porschen saapuminen ei näyttävistä suunnitelmista huolimatta toteudu vielä hetkeen, Reutersin lähteiden mukaan useampaan vuoteen. Aiempien mediatietojen mukaan Volkswagen on tähdännyt vuoteen 2026, jolloin F1-autoihin tulee täysin uudenlaiset moottorit.

McLarenin toimitusjohtaja Zak Brown totesi aiemmin tänä vuonna, ettei talli ole kaupan, eikä se aktiivisesti etsi uusia pääomasijoittajia.

McLaren käyttää voimanlähteenään Mercedeksen moottoreita, mutta nykyinen sopimus on umpeutumassa lähivuosina.

Red Bull on puolestaan irtautunut yhteistyöstään Hondan kanssa, ja on käynnistänyt oman moottoriprojektinsa. Siten Porschen saapuminen moottorivalmistajaksi täyttäisi tyhjiön luontevasti.

Artikkelia muokattu 3.5. kello 09.07: Korjattu tieto Porschen F1-historiasta. Artikkelissa aiemmin väitettiin virheellisesti, ettei Porsche ole ollut koskaan aiemmin mukana sarjassa.

Lisää aiheesta:

Yllätyskäänne: Red Bullin ja Porschen F1-neuvottelut kariutuneetAutojätin F1-paluu ongelmissa – "Aika loppumassa kesken"F1-sarjan uudet autojätit vahvistumassa – Lewis Hamilton kertoo tienneensä tulosta jo kauanLähde: Autojätit haluavat omat kilpatallit F1-sarjaan, lopulliset suunnitelmat paljastumassa pian – "He ovat tekemässä jotain"Lehti: McLaren on myyty – saksalainen autojätti löysi tien F1-sarjaanF1-tallipomo jysäytti ”julkisen salaisuuden” autojätin formulahankkeesta – Red Bull pelaa aikaa vuoteen 2025 asti?
F1AudiPorscheRed BullMcLarenUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"