Navigaattori on kätevä renki, mutta huono isäntä. GPS-paikantimensa kaikkitietävyyteen luottavat autoilijat seuraavat robottiääntä vaikka päin kirkon seinää.
Jumissa vuoren reunamalla
Jos lähtee ajamaan autoa Sveitsin vuoristossa pelkkä navigaattori oppaanaan, alas ei ehkä pääse enää samalla kyydillä. Mies nimeltään Robert Ziegler joutui kokemaan tämän karvaasti.
Ziegler ajeli mahtavissa maisemissa, kun GPS-paikannin ohjasi hänet poistumaan päätieltä sivummalle. Huonokuntoinen reitti muistutti lähinnä karjapolkua, mutta Ziegler ajoi kuuliaisesti yhä korkeammalle jyrkän pudotuksen viereistä vuorenrinnettä.
– Lopulta navigaattori käski minua kääntymään takaisin. Siinä vaiheessa se ei ollut enää mahdollista, Ziegler kertoi Daily Mailille.
GPS:n uhri jäi jumiin kallionreunaman ja pienen aidan väliin pystymättä kääntymään tai jatkamaan eteenpäin. Lopulta miehen oli pakko soittaa viranomaiset paikalle.
Ja kyyti alas sitten? Se taittui mahtipontisen nolosti helikopterilla – niin Ziegleriltä kuin hänen autoltaankin, joka killui alas vaijerin varassa.