Asunto-osakeyhtiöiden päätöksentekoa aiotaan helpottaa. Hallitus esittää asunto-osakelain muuttamista siten, että huoneistojen asumistasoa kohottavista perusparannuksista ja uudistuksista voitaisiin päättää yhtiökokouksessa samoilla edellytyksillä kuin muistakin uudistuksista. Esitys annetaan eduskunnalle perjantaina.
Muutoksen uskotaan helpottavan päätöksentekoa esimerkiksi kaapelitelevisio- tai tietoliikenneverkkojen asentamisesta asunto-osakeyhtiöihin. Monissa taloyhtiöissä on käyty kiivaita taistoja mm. näiden asioiden tiimoilta.
Nykyisen lain mukaan kiinteistön ja rakennuksen tavanomaisista perusparannuksista ja uudistuksista voidaan yhtiökokouksessa päättää, jos päätöstä kannattavilla osakkailla on yli puolet annetuista äänistä. Jos uudistuksella parannetaan ainoastaan huoneistojen asumistasoa, voidaan kustannuksiin periä yhtiövastiketta kuitenkin vain niiltä osakkailta, jotka haluavat uudistuksen toteutettavaksi omassa huoneistossaan. Tästä suostumusvaatimuksesta aiotaan siis luopua.
Lain muutoksen jälkeen kaikista perusparannuksista ja uudistuksista voitaisiin päättää yhtiökokouksessa yksinkertaisella enemmistöllä siten, että kustannukset jaetaan kaikkien osakkaiden kesken yhtiössä noudatetun yhtiövastikeperusteen mukaan. Edellytyksenä olisi, että parannus tai uudistus vastaa ajankohdan tavanomaisia vaatimuksia ja sen vaikutus osakkaan maksettavaksi tulevaan vastikkeeseen on kohtuullinen.
Kiistoja ja rajanveto-ongelmia
Muutos yksinkertaistaisi yhtiön päätöksentekoa. Lähitulevaisuudessa muutos helpottaisi esimerkiksi digitaalisten televisiolähetysten vastaanottamiseksi mahdollisesti tehtävien muutostöiden toteuttamista asunto-osakeyhtiöissä.
Jos uudistus, joka on aiemmin toteutettu vain osassa huoneistoja, laajennetaan lain muutoksen jälkeen muihin huoneistoihin, kustannusten jaossa on erityisesti otettava huomioon osakkaiden yhdenvertaisen kohtelun periaate.
Asunto-osakeyhtiölain erityissäännös huoneistoja koskevista uudistuksista on vaikeuttanut taloyhtiöiden päätöksentekoa esimerkiksi kaapelitelevisioverkkoon liittymisestä. Lisäksi on aiheutunut rajanveto-ongelmia siinä, milloin uudistus kohdistuu koko kiinteistöön ja milloin vain huoneistojen asumistasoon.