Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

AstraZenecan koronarokote ei vaikuta suojaavan eteläafrikkalaisen virusmuunnoksen aiheuttamalta lievältä taudilta

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 07.02.2021 06:06

MTV UUTISET – REUTERS

Lääkeyhtiö AstraZenacan ja Oxfordin yliopiston kehittämä koronarokote vaikuttaa tehoavan vain rajoitetusti eteläafrikkalaisen virusmuunnoksen aiheuttaman taudin lievää muotoa vastaan.

Yhtiö kertoi, että tieto perustuu varhaisiin ensimmäisen ja toisen vaiheen tutkimustuloksiin.

AstraZeneca totesi kuitenkin uskovansa, että rokote voi suojata eteläafrikkalaisen virusmuunnoksen aiheuttaman taudin vakavaa muotoa vastaan.

Katso yllä oleva video ja lue lisää: Koronarokotteiden annosvälin pidentämistä suositellaan – AstraZenecan rokote toistaiseksi vain alle 70-vuotiaille

Tätä ei ole kuitenkaan pystytty vielä varmistamaan kunnolla, koska lääkeyhtiön mukaan testiin osallistuneet koehenkilöt olivat pääasiassa terveitä nuoria aikuisia.

Lääkeyhtiö kertoi, että se on alkanut muokata rokotetta virusmuunnosta vastaan, jotta sitä voidaan tarvittaessa käyttää.

Financial Times uutisoi aiemmin näkemänsä eteläafrikkalaisen yliopiston ja Oxfordin yliopiston alustavien tutkimustulosten perusteella, että rokotteella vaikuttaisi olevan merkittävästi heikompi teho eteläafrikkalaista virusmuunnosta vastaan.

Lehden mukaan tutkimustulosta ei ole vielä vertaisarvioitu.

Lue myös: AstraZenecan rokote voi ehkäistä myös koronan leviämistä – saattaa vähentää jatkotartuntoja noin 67 prosentilla

Lue myös: Von der Leyen ja Urpilainen Uutissuomalaisessa: Ilman yhteishankintaa ehkä vain pari EU-maata olisi saanut koronarokotteita

Lisää aiheesta:

Pfizerin koronarokote osoittautui jättitutkimuksessa 94-prosenttisen tehokkaaksi – yhteensä kaikkia koronarokotteita annettu jo yli 217 miljoonaaAstraZenecan koronarokotteen teho huolettaa – THL:n asiantuntija: "Parempi kuin ei mitään"Etelä-Afrikassa asiantuntijat ehdottavat 100  000 ihmisen rokottamista AstraZenecan koronarokotteella ennen laajemman kampanjan aloittamistaEtelä-Afrikka lykkää AstraZenecan koronarokotteen käyttöönottoa – tutkimuksen mukaan rokote tehoaa huonosti paikalliseen virusmuunnokseenAstraZenecan rokote voi ehkäistä myös koronan leviämistä – saattaa vähentää jatkotartuntoja noin 67 prosentillaAstraZenecan toimitusjohtaja suitsuttaa: Koronarokote suojaa 100-prosenttisesti sairaalahoitoa vaativalta vakavalta taudilta
KoronarokotusKoronavirusUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronarokotus
  • 8.9.07:27
    Koronavirus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin

  • 26.5.10:30
    Koronavirus

    Näille ryhmille suositellaan koronan tehosterokotuksia

  • 16.3.22:38
    Koronarajoitukset

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 22.2.06:38
    Sairaudet ja taudit

    Jarmo Paussu melkein halvaantui koronarokotteesta – ripeä toiminta pelasti