F1-kuski Valtteri Bottas on täysin aikataulussa uudessa pestissään huipputalli Mercedeksellä, linjaa C Moren asiantuntija Ossi Oikarinen.
Bottas siirtyi täksi kaudeksi Williamsilta mestaritalli Mercedekselle, ja moni epäili sitä, kuinka Bottas pystyy vastaamaan paineisiin ja tallitoveri Lewis Hamiltonin haasteeseen.
MAINOS
Kiinan F1-viikonloppu C Morella!
Sunnuntai: Kiinan GP klo 08.55, ennakkotunnelmat klo 07.30!
Kaikki F1-ajojaksot suorana C More Maxilla ja C More -suoratoistopalvelussa!
Suomalaiskuski vakuutti kaikki ensimmäisessä kisassaan Australiassa ajamalla kolmanneksi. Kiinan GP:n lauantaisessa aika-ajossa hän oli Melbournen tapaan kolmas ja ero niin Hamiltoniin kuin Ferrarin Sebastian Vetteliin kutistui, joten suunta on lupaava.
– Kehityssuunta on positiivinen, ei ole mitään syytä hätääntyä tai olla paniikissa. Vaikka kolmas lähtöruutu ei ole paalupaikka, niin ei yhtään huono aika-ajo Valtterilta, Oikarinen summasi Bottaksen tilanteen Paalupaikka-ohjelmassa.
