Asiantuntija: Näin säästät sähköä jouluna tehokkaasti
Vattenfallin energia-asiantuntija Airi Laakkonen kertoo, miten säästyä suuremmalta sähkölaskulta joulunakin.
Joulun tekemää piikkiä sähkönkulutukseen pelätään usein jo pitkin syksyä - eikä syyttä, sillä monet jouluun perinteisesti kuuluvat asiat syövät yllättävän paljon sähköä. Energiankulutuksen kovimman kolmikon muodostavat tutut ällät: löylyt, lamput ja laatikot. Energia-asiantuntijan vinkeillä kolmikko pysyy aisoissa eikä joulutunnelmasta tarvitse tinkiä.
Lamput
Jouluvalot ovat oleellinen osa joulutunnelmaa etenkin Suomen pimeässä talvessa, eikä niistä tarvitse eikä kannatakaan luopua pienemmän sähkönkulutuksen toivossa.
– Nykyään on paljon erilaisia mahdollisuuksia valita energiatehokkaita jouluvaloja eli led-lamppuja ja –valosarjoja. Niiden energiankulutus on vain murto-osa verrattuna esimerkiksi hehkulampputyyppisiin kuusenkynttilöihin, Laakkonen kertoo.
Jouluvaloihin pätevät samat energiansäästövinkit kuin tavalliseen ulkovalaistukseen: kun käytössä on ajastin tai hämäräkytkin, valot eivät loimota pihalla turhaan.
– Eihän kukaan katsele valoja yöllä, joten ne voi hyvin sammuttaa nukkumaan mennessä ja laittaa päälle taas aamulla.
Laatikot
Aika moni aloittaa joululaatikoiden ja muiden ruokien tekemisen jo hyvissä ajoin, jotta juuri joulun alla ei tarvitse huhkia keittiössä yötä myöten. Se säästää tietysti omia hermoja, mutta miten on energiansäästön laita?
– Ajoissa aloittamisessa on paljon hyviä puolia energiansäästön kannalta, eikä hermojen säästämistäkään kannata vähätellä. Toki pitää muistaa, ettei ruokia ole järkevää säilyttää pakastimessa kuukausitolkulla, sillä ruoan maku voi kärsiä siitä.
Kun ruokaa tehdään sarjassa ja lieden jälkilämpöä hyödyntäen, energiankulutukseen ei tule järjetöntä piikkiä. Pakastetut ruoat kannattaa laittaa sulamaan jääkaappiin, jolloin ne samalla kylmentävät jääkaappia ilman ylimääräistä kulutusta.
– Ennen pakastamista ruoat pitää tietysti muistaa jäähdyttää kunnolla esimerkiksi pihalla tai parvekkeella. Jos ruoat laitetaan pakastimeen lämpiminä, pakastin joutuu tekemään todella paljon töitä saadakseen ne jäätymään, Airi Laakkonen muistuttaa.
Löylyt
Saunominen kuuluu jouluun yhtä olennaisesti kuin joulukuusi. Sähkösaunan kiuas on kuitenkin kodin suuritehoisin sähkölaite, joten myös joululöylyissä on syytä pitää järki kädessä.
– Sauna ei odota kylpijöitä joulunakaan eikä kiuasta kannata säätää liian kuumaksi. Hyviin löylyihin ei tarvita sataa lämpöastetta, vaan 70–80 astetta riittää hyvin. Ja tietenkin kiuas pitää muistaa laittaa pois päältä, kun saunominen lopetetaan, energia-asiantuntija Airi Laakkonen sanoo.
Sama jouluresepti vuodesta toiseen helpottaa kiirettä
– Olen jo monena vuotena tehnyt hyvissä ajoin tarkan suunnitelman siitä, mitä kaikkea jouluksi pitää tehdä, kokata, ostaa ja niin edelleen. Listassa ovat niin jouluruokareseptit kuin siivoushommatkin mankeloinnista vessanpesuun, ja kun joku asia on hoidettu, sen voi ruksata yli, Laakkonen kertoo.
Joulujärjestelyt ja joulupöydän menu ovat joka vuosi pitkälti samanlaisia, joten sama suunnitelmapohja toimii päivitettynä vuodesta toiseen. Aikaisemmista vuosista voi myös oppia.
– Etenkin ruokia suunnitellessa kannattaa miettiä, jäikö edellisenä jouluna jotain ruokaa paljon syömättä, loppuiko jokin kesken tai kaivataanko pöydän antimiin vaihtelua.
Lähde: Deski
(MTV3)
Uusimmat
-
23:50
Nuoret Leijonat murjoi Slovakian maanrakoon – ylivoimaa harjoiteltiin oikein urakalla
-
23:44
YK:n viljalaiva lähti Ukrainasta kohti Afrikkaa – MTV seuraa sotaa
-
23:39
Ukraina ottaa "erityiseksi kohteekseen" kaikki ydinvoimalan luona ampuvat ja sitä kilpenä käyttävät venäläissotilaat
-
23:16
Hävittäjä yli laidan! – USA:n suihkuhävittäjä tippui lentotukialuksen kyydistä ja ehti olla 3000 metrin syvyydessä lähes kuukauden
-
23:05
Anni Hautala ja Ilkka Ihamäki menivät naimisiin – tuore aviopari jakoi ihastuttavia kuvia päivästään
-
22:53
Tuhansia ihmisiä evakuoitu maastopaloissa Espanjassa ja Ranskassa – Espanjassa tuhoutunut 262 000 hehtaaria maata
-
22:31
Ministeri Lindén kannattaa huumeiden käyttöhuoneita: "Meidän täytyy saada viranomaiset parempaan yhteistyöhön"
-
21:28
Tutkijoiden mukaan kaikki energia voitaisiin tuottaa ilman fossiilisia polttoaineita jo ennen vuotta 2050
-
21:24
Puukotetun Salman Rushdien poika julkaisi Twitterissä koskettavan lausunnon: "Vammoista huolimatta hänen sisukas ja rohkea huumorintajunsa on säilynyt ennallaan"
-
20:41
Thomas Tuchel ja Antonio Conte lähes käsirysyssä – Harry Kane pelasti Tottenhamin loppuhetkillä
-
20:30
Flow-festareille samansävyisiin asuihin pukeutuneet Christa ja Ina: "Me haluamme yleensä matchata"
-
20:20
Katri, 32, kertoo, miksi päätti luopua alkoholista: "Juttu, missä tein virheen"
-
20:11
Matti Mattsson kauhoi EM-hopealle!
-
19:34
Helle ei loppunutkaan tältä kesältä – "Tosi kuuma elokuun viikko on alkamassa"
-
19:29
Vieroitushoitoon hakijoita on nykyään ympäri vuoden – aiemmin kesäisin oli hiljaisempaa
-
19:16
Rauman Lukko kaappasi Leijonat-hyökkääjän
-
19:11
Rakastetun Lumiukko-elokuvan luoja on kuollut
-
18:55
Näin tärähtää historiallinen lyönti! Siri Eskola paukutti haamurajan rikki
-
18:50
Supersiivooja Auri Kananen puhdistaa koko kotinsa yhdellä tuiki tavallisella aineella
-
18:41
Tällaista on elämä Zaporizhzhjan ydinvoimalan lähistöllä – paikalliset pelkäävät onnettomuutta: "Kaikki on kaaoksessa"
-
Lataa lisää