Armoton moukari iski autoteollisuuteen, mutta Tesla on selvinnyt muita helpommalla – tässä syy
Autoteollisuuden globaalit ongelmat eivät ole iskeneet sähköautoja valmistavaan Teslaan yhtä pahasti kuin moneen muuhun yhtiöön. Vaikka moni yhtiö on saanut kaivatun piristysruiskeen vuoden ensimmäisen kvartaalin hyvästä tuloksesta, eivät ongelmat ole vielä ohi.
Maailman autoteollisuutta on jo hyvän tovin piinannut pula niin puolijohteista kuin muistakin komponenteista. Koronapandemian alullepanemien ongelmien seurauksena moni autovalmistaja on joutunut supistamaan tuotantoaan, karsimaan autoista varusteita, nostamaan hintoja ja jopa pistämään tehtaitaan väliaikaisesti seis.
MTV Uutiset Livessä vieraillut ammattitreidaaja ja Tesla-sijoittaja Jukka Lepikkö kertoi, miksi Tesla on selvinnyt varsin vähällä samaan aikaan, kun monet muut valmistajat ovat kokeneet isompiakin tuotantohaasteita.
Tosin oman osansa Teslakin on saanut komponenttipulasta, sillä se on joutunut toimittamaan joitakin autoja ilman USB-paikkoja sekä täyttä tulevaisuudessa tarvittavaa autonomisen ajamisen teknologiaa.
Katso artikkelin yläpuolella olevalta videolta, mistä Teslan toimintakyvyn säilyminen johtuu ja mitä yhtiö tekee eri tavalla kuin perinteiset autovalmistajat.
Katso koko haastattelu alta.
Uusimmat
-
20:47
Aku Sipolan sketsihahmo paljastaa saaneensa suomen kielen oppitunteja itse Kimi Räikköseltä
-
20:45
Karri Kivi pöllämystyi yllättävästä kysymyksestä: "Miten toi nyt liittyy tähän peliin?"
-
20:39
Sketsihahmo-Mursu on ottanut tanssitunteja – katso, minkälaiset uudet tanssikuviot merinisäkäs on oppinut!
-
20:36
Linda Wiklundin sketsihahmo Misu Läntine teki paljastuksen: "Mä olen umpirakastanut"
-
20:34
Putouksen sketsihahmo Esteri Vakkilainen sai roolin tv-sarjasta – kertoi kohtauksesta Antti Luusuaniemen kanssa
-
20:29
Tämän sketsin katsojat äänestivät voittajaksi – Mikko Töyssyltä ja Aku Sipolalta hulvaton kokkishow
-
20:28
Sairaalaan isketty Luhanskissa, Venäjä syyttää 14 kuolonuhrista Ukrainaa – MTV seuraa sotaa
-
20:26
Alexia uskoo, että naisen paikka on kotona: "Minusta se on romanttista"
-
20:22
Nato julkaisi videon Suomen ilmavoimien esityslentäjästä g-voimien armoilla – näin Aleksi päätyi poikkeukselliseen asemaan
-
20:20
EM-kisasensaatio on yhdeksäsluokkalaiselle Janna Jyrkiselle välitavoite – uskomaton tunnelma häkellytti: "Mä olen tosi tyytyväinen itseeni"
-
20:13
Olli Jokinen tuhahti Jukurien ongelmasta: "Jokainen voi laittaa emailia minulle, jos ei itse tajua"
-
19:57
"Vaalipaniikissa ja hädässä hallitus lisää sinne rahaa" – Petteri Orpo täräytti vaaliristeilyllä mielipiteensä lisäbudjettisuunnitelmasta
-
19:57
Putouksessa imitoitiin Mika Aaltolaa – mies yllättikin ilmestymällä suoraan lähetykseen
-
19:36
Konkari säkenöi SM-liigaderbyssä – matsissa julkaistiin myös yli 500 pelin hyökkääjän sopimus
-
19:33
MTV Uutiset keskustan vaaliristeilyllä: Kenen puoluevaikuttajan suosikki on Kaija Koo ja kuka laulaa Leavi and the Leavingsia?
-
19:27
Suomella kasvava huolenaihe hiihdon MM-kisojen kynnyksellä – "Alkaa näkymään henkiselläkin puolella"
-
19:15
Viestikoekeskusjutun tuomiot herättävät huolta lehdistönvapautta ajavassa järjestössä – "Toimittajat eivät enää tiedä mitä voi julkaista"
-
19:08
Poliisi etsii 65-vuotiasta miestä Mikkelissä – katosi hoitokodista, saattaa karttaa ihmisiä
-
19:06
Tappara-tähti suolsi ankaraa palautetta omiensa möhlimisestä: "Ärsyttää tosi paljon"
-
18:56
Suomen ulkoministeriö kehottaa Turkkiin matkanneita välttämään väentungosta
-
Lataa lisää