Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Arkkipiispa: Lähi-idän konflikti tarvitsee ehkä eniten maailman huomiota – kriisin syy ei hänestä ole uskonto

3:02Arkkipiispa Tapio Luoma: Lähi-idän konflikti tarvitsee kipeimmin maailman huomiotaVideolla Luoma arvioi, mitkä seikat ovat konfliktin taustalla. Hän myös kertoo, minkä toivonkipinän näkee niin Israelin kuin Ukrainan sodassa.
Julkaistu 31.10.2023 08:33
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Arkkipiispa Tapio Luoma on erityisen surullinen nyt Gazassa käytävästä sodasta. Hänestä se näyttää, miten haavat paranevat heikosti ja katkeruus jää kuplimaan pinnan alle.

– [Sota Lähi-idässä] näyttää osoittavan sen, että vihan ja katkeruuden kierteestä pois pääseminen on välillä ylivoimaista, Luoma sanoo Viiden jälkeen -ohjelmassa.

– Lähi-idän konflikti näyttää olevan juuri se, joka ehkä tänä päivänä kipeimmin kaipaisi koko maailman huomion, jotta siitä päästäisiin rauhanvälisesti eteenpäin.

Uskonto ei Luomasta ole tärkein tekijä alueen konfliktissa. Jutun alussa olevalla videolla hän arvioi, mitkä seikat ovat konfliktin taustalla. Hän myös kertoo, minkä toivonkipinän näkee niin Israelin kuin Ukrainan sodassa.

15:02Arkkipiispa Tapio Luoma tyrmistyi Hamasin ja Israelin uudesta konfliktistaVoit kuunnella arkkipiispan koko haastattelun tästä. Hän vastaa haastattelussa muun muassa siihen, saako kirkko sekaantua politiikkaan ja horjuuko joskus arkkipiispankin usko.

Lue myös: Raju ilmaisku: Moskeijasta ei jäänyt mitään jäljelle Gazassa

Lisää aiheesta:

Tilanne Lähi-idässä kiristynyt suursodan partaalle – kuka siitä hyötyy?Tutkija: Tästä syystä Israelin maahyökkäyksen tavoite on tuomittu epäonnistumaanRäjähdystä odottava ruutitynnyri? Näin Israelin ja Hamasin sota pahimmillaan voi laajentuaSuomalaistutkija Lähi-idän verisestä tilanteesta: "On mentävä juurisyihin – ennen kuin kaikki pommit ovat pudonneet"Presidenttiehdokkaat kommentoivat Israelin tilannetta – "Tilanteen vakauttaminen ei ole kaikkien intresseissä"Konflikti on Israelille parempi kuin kahden valtion rauha, asiantuntija uskoo: "Tämän pitäisi näkyä suhtautumisessamme Israeliin"
Israelin ja Hamasin sotaTapio LuomaIsraelGazaHamasLähi-itäViiden jälkeenUlkomaat

Viiden jälkeen kainaloboksikuva

Viiden jälkeen nähdään joka arkipäivä MTV3-kanavalla kello 17.00 alkaen. 

Ohjelma on katsottavissa suorana ja tallenteena myös MTV Katsomossa. Muista päivän uutisissa ja puheenaiheissa myös MTV Uutiset Live. 

Tuoreimmat aiheesta

Israelin ja Hamasin sota
  • 10:47
    Israel

    Kenraali vuoti raa'an raiskausvideon – videoskandaalissa pidätys

  • 2.11.22:00
    Israel

    Israelin saamat ruumiit eivät olleetkaan panttivankien – uusia ruumiita löytynyt taas tunnelista

  • 30.10.18:54
    Israel

    Israelin armeija: Hamas luovutti kahden israelilaisvangin ruumiit

  • 29.10.17:48
    Gaza

    Israelin armeija: Aselepo palautettu voimaan

  • 29.10.13:30
    Norja

    Norjan öljyrahasto takoi jättituotot