Ari Lähteenmäki: Pudotuspelit pelaajan parasta aikaa

Kuva: MTV3
Kuva: MTV3Copyright MTV Oy 2005
Julkaistu 06.04.2006 17:01(Päivitetty 06.04.2006 18:15)

Ari Lähteenmäen nimi liitetään aiheesta jääkiekon SM-liigaseura HIFK:hon ja yleensä vieläpä tietyllä erityisellä kunnioituksella.

Laitahyökkääjä Lähteenmäki jos kuka oli todellinen pudotuspelipelaaja. Hän pelasi koko 10 kautta kestäneen uransa 1978-88 helsinkiläisseurassa. Muistoiksi kertyi kovalla prosentilla kuusi mitalia: kaksi mestaruutta, hopea ja kolme pronssia.

- Puhutaan pitkistä kausista ja pelimääristä. Mutta juuri kevät ja erityisesti pudotuspelit ovat jääkiekkoilijan parasta aikaa, Lähteenmäki linjaa.

Myös se on ottanut Lähteenmäen kriittiseen silmään, että paikallispelien määrää on kritisoitu isoksi ja että pudotuspeleissä saisi pelata ronskimmin ottein kuin runkosarjassa.

- Paikallispelit ainakin meidän aikana olivat sellaista glooriaa ettei paremmasta väliä. Ei kai niitä voi liikaa olla?

- Jos pudotuspeleissä annetaan pelata kovempaa kuin runkosarjassa, niin se on väärin. Kyllä sen pitäisi puitteiltaan olla samanlaista kuin runkosarjassa, Lähteenmäki puntaroi.

Vasenta jalkaa operoitu 16 kertaa

Lähteenmäki, 44, tunnettiin paitsi lahjakkaana, väkivahvana myös uutterana harjoittelijana. Ilman loukkaantumisia hänen nimensä mitä todennäköisimmin kuuluisi NHL:ssä menestyneiden suomalaispelaajien listaan.

- Kävin New York Rangersin kutsuma keväällä 1982 heidän lääkärintarkastuksessaan. Siellä esitettiin polvileikkausta, mitä suomalainen lääkäri taas ei suostunut tekemään. Puhuttiin, että olen jo silloin jääkiekkoinvalidi.

-Noh, 1982 kesällä molemmat polvet sitten leikattiin kuitenkin Suomessa. HIFK:n mestaruuskaudella 1982-83 minulla ei ollut hirveän isoa roolia, Lähteenmäki selvittää.

Vaivat eivät hellittäneet, mutta sisukas Lähteenmäki ei antanut periksi.

-Yhteensä vasenta jalkaani on operoitu leikkauksin 16 kertaa. Seuraavaksi olisi sitten edessä tekonivelen asentaminen.

Valmennushommat kiinnostavat

Fyysiset vastoinkäymiset eivät ole pysäyttäneet Lähteenmäen urheilemista vieläkään. Hän käy viikoittain neljä kertaa pelaamassa, kahdesti HIFK:n veteraanien kanssa joihin hän liittyi poikkeuksellisen nuorena eli alle 30-vuotiaana ja Pietarinkadun Oilersin kera.

- Jääkiekkoa tulee seurattua edelleen todella ahkerasti, Lähteenmäki taustoittaa.

Omaan taustaansa vastaan Lähteenmäki on tietyssä erityisasemassa, kun puhutaan kestävyydestä ja pelikelpoisuudesta.

- Kyllä joka jätkällä pitäisi olla melkein aina runkosarjapelinkin jälkeen mustelmia. Silloin tietää, että jätkä on antanut kaikkensa, Lähteenmäki tietää.

Vielä viime kaudella Lähteenmäki valmensi Mestiksen Salamia Vesa Surenkinin kanssa.

- Valmennushommat kiinnostavat edelleen kovasti. Mutta seuran johon menen pitää olla liikkeellä tosissaan. Minulla on se periaate, että hommat tehdään täysillä eikä puolivaloilla, Lähteenmäki selvitti.

(MTV3-STT)

Tuoreimmat aiheesta

HIFK