Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Applelta tulee uusi videosovellus Clips

Julkaistu 21.03.2017 16:42
Toimittajan kuva

Erno Konttinen

erno.konttinen@mobiili.fi

ernonbogel

Apple on tänään esitellyt uuden iPadin ohella uuden Clips-sovelluksensa. Sillä käyttäjä voi tehdä helposti videoita, muokata niitä ja lisätä niihin erilaisia efektejä. Videon voi ottaa sovelluksella tai valita aiemmin otetun videon kuvakirjastosta.

Clipsin ideana on antaa käyttäjälle mahdollisuus videon pikaiseen muokkaamiseen, jonka jälkeen sen voi ladata eri sosiaalisen median palveluihin, kuten Facebookiin, Instagramiin, YouTubeen tai Twitteriin. Eri videoita voi Clipsissä yhdistää pidemmäksi videoksi.

Apple kertoo tiedotteessaan, että sovellukseen sisältyy myös Live Titles -ominaisuus. Sen avulla käyttäjä voi sanoa videolla jonkun lyhyen lauseen, joka tulee videoon sitten myös tekstimuotoon. Live Titles –tukee tällä hetkellä 36 eri kieltä. Clipsillä voi lisätä videoihin erilaisia kuvasuotimia ja hymiöitä.

Clips tulee saataville Applen App Storeen huhtikuussa ilmaiseksi. Sovellus toimii iPhone 5s:llä tai uudemmalla, iPad Pro- ja Air-tableteilla, uudella iPadilla, iPad mini 2:lla tai uudemmalla sekä iPodin kuudennella sukupolvella. Toimiakseen Clips vaatii iOS 10.3 -käyttöjärjestelmän.

Lisää aiheesta:

Apple päivitti Clips-sovellustaan – uusia muokkauksia tarjolla videoihinApplen yksinkertainen Clips-videomuokkaus päivittyi – legendaarisia Disneyn ja Pixarin hahmoja mukaanVinkki: suosittu netin kuvahassuttelusovellus nyt myös AndroidilleUusi iOS 10 tulee pian – näin iPhonesi ja iPadisi muuttuuYouTube päivittyi uuden iPadin myötäSuosiota keräävän videoviestisovelluksen saa nyt myös Windows-puhelimille
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • Eilen16:24
    Verkkohuijaukset

    "Pankkivirkailija" vei 60 000 euroa, somearvontaan houkutellut "tuttu" 9000 euroa – pohjalaisia on vedätetty verkossa miljoonilla

  • Eilen10:36
    Ukrainan sota

    Antautuvista ukrainalaisjoukoista liikkuu tekoälyvideoita: Jopa koomisia esimerkkejä

  • Eilen05:59
    Ukrainan sota

    Sotalentäjä jakoi poikkeuksellisen videon MTV:lle: Konekivääri tuhoaa tunkeutujan

  • ke11:43
    Esports

    Milloin videopelaamisesta tulee ammatti? "Ei riitä, että pelaan kahdeksan tuntia päivässä"

  • ke09:02
    Elektroniikka

    Tarkkana joululahjaostoksilla: Verkkokauppa.com listasi taas tuotteet, jotka aiheuttivat pettymyksen