Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Antti Rinne: Hallitus rakentaa markkinaehtoista yhteiskuntaa hyvinvointivaltion tilalle

Julkaistu 22.04.2016 10:58

MTV UUTISET

Hallituksen toiminnasta jää kuva, että vastaus jokaiseen ongelmaan on veronmaksajien omaisuuden yhtiöittäminen, SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne kirjoittaa MTV Uutisten nettikolumnissaan. 

Hallitus on muuttamassa yhteiskuntajärjestelmää markkinaehtoiseksi. Hallituksen sote-mallissa sosiaali- ja terveyspalvelut täytyy ainakin osakseen yhtiöittää. Lisäksi liikenneministeri Anne Berner (kesk) ilmoitti, että nykyisin Liikenneviraston hallinnoima liikenneverkosto siirretään uuden perustettavan yhtiön hallintaan. Tarkoituksena on luopua perinteisesti verorahoitteisista julkisista palveluista ja siirtyä kohti käyttäjä maksaa -periaatetta. Metsähallitus yhtiöitetään, vaikka EU ei tätä edellytä. Hallituksen toiminnasta jää kuva, että vastaus jokaiseen ongelmaan on veronmaksajien omaisuuden yhtiöittäminen.

Pääministeri Juha Sipilä (kesk) kuvaili hallituksensa toimintaa kokonaisuudessaan Helsingin Sanomissa (21.4) näin: ”Me olemme määrätietoisesti vieneet asioita eteenpäin, vaikka potkijoita ja puukottajia on kyllä riittänyt.” En tiedä mihin tai keihin pääministeri viittasi lausunnollaan. SDP ei ainakaan ”potki” tai ”puukota” ketään. SDP on eri mieltä Sipilän hallituksen politiikan kanssa ja pyrimme tekemään kaikkemme, jotta Suomea ei viedä väärään suuntaan peruuttamattomalla tavalla.

Yksi merkittävä periaatteellinen ero hallituksen politiikan ja SDP:n tarjoaman vaihtoehdon välillä liittyy julkisen vallan rooliin ihmisten arjen kannalta tärkeiden palveluiden tuottajana ja järjestäjänä. Hallitus haluaa enenevässä määrin siirtää näitä palveluita markkinaehtoiseksi. Muutos tarkoittaa sitä, että pienituloiset ja keskituloiset kantaisivat jatkossa huomattavasti suuremman osan maksuista. Hallitus on rakentamassa Suomesta markkinaehtoista yhteiskuntaa hyvinvointivaltion sijaan. Tätä kehitystä SDP ei voi hyväksyä tai tukea. Yhtiöittäminen ja markkinaehtoistaminen pelkästään ideologisista syistä ei ole järkevää politiikkaa.

Hallituspuolueet eivät saaneet mandaattia tällaiselle politiikalle edellisissä eduskuntavaaleissa. Hallitus on muuttanut poliittista linjaansa vaalipuheista. Erityisen selkeästi tämä käy ilmi pienituloisiin kohdistuvista leikkauksista, joista ei mainittu sanallakaan vaalien alla. Myöskään kansallisomaisuuden yhtiöittämisestä ei ollut puhetta. Tällaiset hyvinvointivaltion rakenteita järisyttävät muutokset vaativat aina kansalaisten vaaleissa niille antaman mandaatin. Nyt tätä mandaattia ei ole. 

Hallitukseen näyttää iskeneen vauhtisokeus. Huonosti valmisteltuja päätöksiä tuodaan julkisuuteen ja eduskunnalle liukuhihnalta. Vauhti on välillä niin nopeaa, että päätöksillä ei ole yksimielisyyttä edes hallituksen omissa riveissä. Monesti kritiikkiä tulee ensin hallituksen sisältä ennen kuin oppositio on edes kunnolla ehtinyt perehtyä asiaan. Tämä ei anna hyvää kuvaa hallituksen toiminnasta, joka nyt selkeästi pyrkii osoittamaan kansalle toimintakykyään. Huono ja kiireessä tehty valmistelu kääntyy kuitenkin lopulta itseään vastaan. TNS gallupin kyselyssä lähes 70 prosenttia kansalaisista piti hallituksen toimintaa huonona tai melko huonona. Hosumisella ja huonosti perustelluilla päätöksillä on väistämättä osuutensa kyselyn tuloksissa. Nopeudesta ei ole hyötyä, jos suunta on väärä. 

Lisää aiheesta:

Purra avautuu MTV:llä hallituksen kaavailemasta miljardien lisävelasta: "Selvää on, että vanhaan ei voida palata"Henriksson: Hallituksen talouspolitiikan kivijalka murenee – noin kolmen miljardin euron verranHenrikssonin nettikolumni: Herääkö hallitus vihdoinkin – keskeytetäänkö sairaaloiden alasajo?Li Andersson: Tästä syystä Vasemmistoliitto haluaa avata sote-uudistuksen Syytökset lentelivät välikysymyskeskustelussa: SDP:tä syytettiin tekopyhyydestä, hallitusta rahastuksestaMTV seurasi kyselytuntia: "Olette johtaneet äänestäjiänne harhaan"
Antti RinneKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Antti Rinne
  • 05.04.202412:01
    Sanna Marin

    Sanna Marinin ex-mies Markus Räikkönen muistelee seurustelun alkuaikoja Italian Ellessä: "Luonnonlahjakkuus"

  • 20.04.202220:02
    Politiikka

    Antti Rinnettä ei valittu Lohjan kaupunginjohtajaksi – valituksi tuli S-ryhmän entinen hotellijohtaja

  • 29.05.202113:31
    Sanna Marin

    Antti Rinne puolustaa Sanna Marinia aamiaiskohun keskellä: "Ollaan nyt armollisia aamiaisten suhteen"

  • 01.09.202019:16
    Viiden jälkeen

    Antti Rinne: "Uskon, että turvaväleistä istuntosalissa joudutaan jälleen huomauttamaan"

  • 22.08.202023:21
    Politiikka

    Rinne on kirjannut mustivihkoihinsa tarkkaan, mitä syksyllä tapahtui – muistelmat ehkä tulossa, "jos jaksaa ja viitsii"