Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Anssi Kela julkaisi hämmästyttävän suomalaismuusikkojen "luokkakuvan" vuosien takaa: "Kuusi heistä on jo poissa"

8:31Kuinka paljon korona on hankaloittanut festarikesää? Haastattelussa Anssi Kela ja DBTL-festivaalin tapahtumapäällikköKuinka paljon korona on hankaloittanut festarikesää? Haastattelussa Anssi Kela ja DBTL-festivaalin tapahtumapäällikkö
Julkaistu 30.10.2021 13:03
Toimittajan kuva
Alexia Tänav

alexia.tanav@mtv.fi

Anssi Kelan postaamassa somekuvassa patsastele toinen toistaan vaikuttavampia uria tehnyt suomalaismuusikko.

Laulaja Anssi Kela palasi vuosien takaisiin tunnelmiin postatessaan Instagram-tililleen suomalaisten muusikkojen yhteiskuvan vuodelta 2005. Kyseisessä "suomirockin luokkakuvassa" nähdään toinen toistaan vaikuttavampia uria tehneitä artistikonkareita.

– Kun pengoin laatikoista toissa päivänä julkaisemaani kuvaa ensimmäiseltä keikaltani, niin törmäsin tähän: suomirockin luokkakuvaan vuodelta 2005, Kela alustaa postauksensa kuvatekstissä.

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen tästä.

– Kuva otettiin tuolloin julkaistua Suomirockin tiekartta -kirjaa varten. Sain kutsun saapua kuvaukseen. Aluksi en ollut menossa — ajattelin, että enhän minä kehtaa. Lopulta myös kutsun saanut onnistui houkuttelemaan minut mukaan. Kaverin kanssa uskalsin lähteä, hän jatkaa.

Ilkka Alanko

Kela kirjoittaa olevansa nyt iloinen päätöksestään osallistua kuvaukseen, sillä kyseessä on ainutlaatuinen otos suomirockin historiassa.

– Monen sukupolven ja tyylilajin tekijöitä samassa potretissa, hän toteaa.

Kela kirjoittaa pistäneensä kuvasta merkille kaksi asiaa. Ensimmäisenä Kelan huomion kiinnitti naisten vähäinen määrä. Kuvan 25:stä muusikosta vain viisi on naisia.

– Kuva on otettu 16 vuotta sitten. Ajatelkaa, miten erilaiselta se näyttäisi tänä päivänä sukupuolijakauman suhteen, Kela kirjoittaa.

Lue myös: Anssi Kelan kuva sai somekansa repeämään

– Muistan, miten 90-luvun lopulla Maija Vilkkumaan ja Jonna Tervomaan (molemmat mukana kuvassa) välille väännettiin mediassa kilpailuasetelmaa, ja kysyttiin, mahtuuko Suomeen kahta tällaista naisartistia? Hän jatkaa ihmetellen, kuinka absurdilta ja tunkkaiselta asia tänä päivänä tuntuu ja toteaa, että musiikkiteollisuus on kyseisen asian suhteen kehittynyt paljon parempaan suuntaan.

Kelan kummastelu ei jäänyt itse laulaja Maija Vilkkumaalta huomaamatta.

– Mut siis, kyllähän se muhun ja Jonnaan liittyvä asenne ja asetelma tuntui naurettavalta ja tunkkaiselta jo silloin. Itse olin jonkin aikaa ihan että ”mitä jengi sekoilee? Lopettakaa”, Vilkkumaa kommentoi Kelan postausta jatkaen, ettei tuolloin voinut muuta kuin ”mennä eteenpäin ja odotella aikojen muuttumista”.

Vähäisen naisedustuksen lisäksi Kela pisti merkille, että kuvassa poseeraa myös moni jo edesmennyt muusikko. Jim Pembroke, Pave Maijanen, Pekka Pohjola, Aikka Hakala, Timo Jämsen ja Juice Leskinen ovat jo siirtyneet ajasta ikuisuuteen.

Kuvassa ylärivillä poseeraavat vasemmalta oikealle katsottuna Jim Pembroke, Anssi Kela, Ilkka Alanko, Timo Rautiainen, Darude, J. Karjalainen, Pave Maijanen, Teijo "Twist Twist" Erkinharju ja Pekka Pohjola.

Keskirivillä puolestaan vasemmalta oikealle katsottuna ovat Aikka "Teddy" Hakala, Liisa Akimof, Lauri Ylönen, Ville Valo, Maija Vilkkumaa, Aija Puurtinen, Jukka Tolonen ja Dave Lindholm.

Alarivillä vasemmalta oikealle istuvat Pantse Syrjä, Maarit Hurmerinta, Jussi Raittinen, Timo Jämsen, Rock-Jerry, Juice Leskinen, Jonna Tervomaa ja Martti Syrjä.

Lisää aiheesta:

Anssi Kela muistelee edesmennyttä Timo Löyvää: "Jälleen yksi hemmetin mahtava hahmo poistui"Konsta Hietanen tunnustautuu Popeda-faniksi – jakoi nostalgisen kuvan nuoresta Patesta ja itsestäänTunnistaisitko nämä nuoret rokkarit? Tuukka Temoselta nostalginen Apulanta-muistelu: "Toistuu sellainen painajaisuni"Vexi Salmen julkaisemattomat biisit saavat uuden elämän – sanoittajalegendan poika paljastaa tarinan tribuuttialbumin takaa: "Yksi ilta keksin, että Hämeenlinna"Olli Herman avoimena rakkauden syttymisestä: "Hän kutsui minut kakulle ja kahville"Fani yllätti Elastisen lähes 30 vuoden takaisella muistolla: "No nyt on kova!"
Anssi KelaMaija VilkkumaaIlkka AlankoJonna TervomaaPave MaijanenJuice LeskinenDarudeJ. KarjalainenLauri YlönenVille ValoMaarit HurmerintaMusiikki

Tuoreimmat aiheesta

Anssi Kela
  • 18.10.13:17
    Musiikki

    Suomirokin "Vihreä kuula" sai järjettömän joulukalenterin: Anssi Kela kertoo, miten aikoo selvitä yli 50 kilon syöntiurakasta

  • 28.7.21:02
    Musiikki

    Anssi Kelan tytär asteli isänsä rinnalle esiintymislavalle: "Rosan ensimmäinen keikka"

  • 6.5.14:11
    Seurapiirit

    Anssi Kela narahti ylinopeudesta – peltipoliisin räpsäisemä kuva poiki runsaasti kommentteja: "Olet niin villi ja pitelemätön"

  • 4.5.18:02
    Musiikki

    Anssi Kelan isän traagisesta kuolemasta 40 vuotta – muusikko muistaa hetkeä, jolloin sai tietää elämän kääntyneen päälaelleen

  • 2.3.17:58
    Huomenta Suomi

    Anssi Kela avautuu lauluntekemisen raadollisuudesta: "On jo ruvennut jopa häviämään se ilo"