Venäjän uusin hyökkäys Ukrainaan on ollut niin raju, raaka ja tuhoisa, että se on vienyt ymmärrettävästi niin päättäjien kuin yleisön huomion. Kunta-alan lakkouhka on jäänyt vähälle huomiolle, ja yleisön suopeus uusille lakoille olisi näissä olosuhteissa koetuksella, kirjoittaa MTV Uutisten politiikan ja talouden toimittaja Ossi Rajala.
Hoitajajärjestöjä eli Tehyä ja Superia käy hieman sääliksi. Kaksi vuotta sitten koronapandemian alku torppasi järjestöjen taistelun paremmista palkoista ja työolosta.
Nyt Venäjän hyökkäys Ukrainaan tekee hoitajajärjestöjen tavoitteista taas vaikeammin saavutettavia. Hoitajilla ei käy edes tuuri.
Hoitajajärjestöt penäävät sote-alalle viiden vuoden "pelastusohjelmaa", jolla palkkatasoa nostettaisiin 3,6 prosenttia vuosittain normaalien sopimuskorotusten lisäksi.
Kunnilla ei ole useiksi vuosiksi rahaa näin suuriin korotuksiin varsinkin, kun muut kunta-alan järjestöt vaatisivat heti perään samanlaisia korotuksia itselleen. Tätä kiistaa yritetään parhaillaan ratkoa valtakunnansovittelijan toimistolla. MTV Uutisten tietojen mukaan neuvottelut ovat jumissa.
Rahat yli kahden prosentin palkankorotuksiin pitäisi hoitaa valtion budjetista esimerkiksi lisätalousarvion kautta.
Ukrainan sodan takia Puolustusvoimat, energiainvestoinnit sekä mahdollisesti poliisi ja rajavartiolaitos ovat kuitenkin nyt etusijalla, kun lisäbudjetista päätetään.
Jakoon tulee ilmeisesti velkarahalla satoja miljoonia euroja, mutta ulkoinen ja sisäinen turvallisuus vie tänä keväänä hallituksen päähuomion, kuten tässä tilanteessa kuuluukin.

