Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Amerikkalaisnuorukainen väritti valokuvia Suomen sodista – "haluan oppia suomen kielen"

Lehtikuva
Julkaistu 04.04.2016 05:00
Toimittajan kuva

Petteri Savolainen

petteri.savolainen@mtv.fi

Amerikkalainen, 18-vuotias Jared Enos on kiinnostunut historiasta. Tarkemmin toisen maailmansodan tapahtumista ja Suomen sodista. Siinä ei sinänsä ole mitään ihmeellistä, mutta Jaredia saa kiittää siitä, että osa talvi -ja jatkosodan aikaisista SA-kuvista on herännyt uuteen väriloistoon.

Ensihoitajaksi opiskeleva Jared on värittänyt tietokoneen avulla vanhoja, viime sodista säilyneitä kuvia uudelleen.

Jared sanoo MTV Uutisten haastattelussa, että valitsi kuvia juuri Suomesta siksi, että mielenkiintoiset tapahtumat Suomen käymissä kolmessa sodassa ovat jääneet liian vähälle huomiolle toisesta maailmansodasta puhuttaessa.

– Natsi-Saksa, Iso-Britannia, Ranska, Yhdysvallat ja Puna-armeija hallitsevat sitä keskustelua. Suhteellisen pieni Suomi puolusti itseään huomattavasti suurempaansa vastaan. Se on kiinnostavaa, mutta myös erittäin ihailtavaa.

Nuori amerikkalainen haluaa omien sanojensa mukaan tuoda väreillä kuvat lähemmäs katsojaa. Suomen sodissa riittää tarinoita, anekdootteja ja sankareita.

– Lauri Törni on yksi suurista, Enos sanoo heti.

Enos yrittää kaivaa kuviinsa myös mahdollisimman tarkat tiedot kuvattavana olleesta. Oli se sitten taistelupaikka, ase tai sotilas.

Nuorukaisella ei ole minkäänlaisia yhteyksiä Suomeen.

– Haluaisin kyllä oppia suomen kielen, hän kertoo.

Vielä 1940-luvulla värivalokuvat olivat suhteellisen harvinaisia, eikä sodista ole paljoa sellaisia otettu. Filmiä oli hankala saada ja kehittäminen vaivalloista.

Jared Enos sanoo, että hän keskittyy sotakuvissaan mielellään ihmisiin ja inhimilliseen puoleen.  Nuoren taiteilijan mukaan ihmisten värittäminen onkin helpompaa kuin sellaisten kuvien, joissa on paljon yksityiskohtia.

Enos sanoo värittäneensä kuvia kolmisen vuotta. Työkaluna hän käyttää Photoshopia. Sysäys kuvien värittämiseen tuli, kun hän näki sattumalta Mads Madsenin ja Sanna Dullawayn töitä.

Enos on värittänyt muutakin kuin Suomen sotia. Hän on saanut kuvistaan paljon palautetta.

– Pääosin palaute on ollut hyvin positiivista ja innostunutta. Varsinkin suomalaisten antama. Sitten tulee paljon pieniä kommentteja ja korjauksia väreistä, joka on hyvin tarpeellista ja arvostan sitä suuresti.

Lisää aiheesta:

Tarina talvisodasta jättimenestys Ranskassa: "Se muistuttaa, että vapaus ei ole itsestään selvää"Ukrainassa haavoittunut suomalainen rakastui sotasairaalassaJukka-Pekan ainutlaatuiset avaruuskuvat ovat herättäneet niin Nasan kuin Queenin kitaristin huomion – astroanarkistiksi itseään kutsuva taiteilija syyttää menestyksestä vaimoaanLegendaarinen valokuvaaja Caj Bremer täyttää perjantaina 90 vuotta – kuvasi Urho Kekkosta vuosikymmeniä, suhde presidenttiin jäi silti etäiseksiMiltä kadonnut lapsi voisi näyttää vuosien jälkeen? Suomalainen Heidi rakentaa työkseen kadonneiden ja rikollisten kasvojaTom of Finland -elokuvan tähti homoyhteisöjen kohtelusta: Meillä on surullinen historia
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:33
    Linnan juhlat

    Huomenta Suomessa lauantaina: Kohti Linnan juhlia -erikoislähetys!

  • 06:01
    Sää

    Kaipaatko piristystä harmauteen? Pekka Pouta listaa plussatalven hyvät puolet

  • 00:01
    Itsenäisyyspäivä

    Katso koko lista kenraalikunnan ja puolustushallinnon ylennyksistä

  • 00:01
    Itsenäisyyspäivä

    Katso koko lista reservin upseerien ylennyksistä

  • Eilen22:27
    Itsenäisyyspäivä

    Hugon, 6, näkökulma Suomen itsenäisyyteen: "Saa hyppiä trampalta, vaikka aidan yli!"