Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
0:58Mistä koronaviruksen voi tunnistaa? Katso tästä listaus tyypillisimmistä oireistaMistä koronaviruksen voi tunnistaa? Katso listaus tyypillisimmistä oireista.
Julkaistu 16.08.2020 12:02

Maria Aarnio

maria.aarnio@mtv.fi

Amerikkalainen kynsiteknikko sai asiakkaaltaan anteeksipyytelevän viestin, koska tämä oli tullut manikyyriin, vaikka tiesi koronavirustartunnastaan.

Kynsiteknikko Taylor sai asiakkaaltaan epämiellyttävän viestin, jonka halusi jakaa sosiaalisessa mediassa. Amerikkalainen Taylor kertoo asiakkaan paljastaneen, että hänellä on koronavirus, kertoo Insider.

Asiakas kertoi viestillä koronaviruksestaan

Taylor asuu Washingtonissa, missä ohjeistuksen mukaan minkäänlaisista koronaan viittaavista oireista kärsivän ei pitäisi vierailla salongeissa tai muuallakaan. Hän kuitenkin sai viestin asiakkaaltaan, joka oli jo käynyt laitattamassa kyntensä.

– Oloni on kamala eikä minun olisi pitänyt tulla varatulle ajalleni, mutta halusin epätoivoisesti manikyyrin. Sain positiivisen testituloksen kaksi päivä sitten, joten ole kiltti, jää vapaaehtoiseen karanteeniin, asiakas kirjoitti Instagramissa julkaistun viestin mukaan.

Asiakkaan "täytyi päästä ulos asunnostaan"

Taylor itse on riskiryhmää ja kertoo asiakkaan myös tienneen sen. Ennen kynsien tekoa hän oli kysynyt asiakkaalta, onko hän altistunut virukselle, ja onko hänellä ollut sitä. Asiakas kertoi, että hän oli "epätoivoinen" ja hänen "täytyi päästä ulos asunnostaan".

Amerikkalainen kynsiteknikko sai asiakkaalta pahoittelevan viestin – nainen oli tiennyt saaneensa koronatartunnan jo ennen tapaamista: "Halusin epätoivoisesti manikyyrin"

Manikyyrin aikana oli käytetty kasvomaskeja. Taylor on nyt kaksi viikkoa karanteenissa varmuuden vuoksi. Nainen kertoi Allure-lehden haastattelussa, että voi hyvin, mutta on ymmärrettävästi pettynyt tapahtuneeseen.

– Oli hyvin stressaavaa saada nuo viestit [asiakkaalta]. On hälyttävää ajatella, että on olemassa ihmisiä, jotka eivät ota muiden turvallisuutta vakavasti.

"Suojellaan itseämme ja toisiamme"

Taylorin julkaisu aiheesta otti nopeasti tuulta alleen ja nainen yllättyi saamastaan huomiosta. Aluksi hän poisti julkaisemansa viestin Facebookista, mutta päätyi julkaisemaan keskustelun uudelleen Instagramissa.

– Suojellaan itseämme ja toisiamme. Jos olen oppinut mitään viimeisen 24 tunnin aikana, [se on, että] maailmassa voi olla muutamia ajattelemattomia ihmisiä, kuten ex-asiakas, joka toimi näin, mutta maailma on kaunis paikka, jossa monet ihmiset haluavat toimia oikein, Taylor kirjoitti seuraajilleen Instagramissa.

Taylor on ilmoittanut asiakkaan toiminnasta eteenpäin viranomaisille.

LUE MYÖS: Mies rikkoi Australian koronarajoituksia kyllästyttyään kämppiksensä seksielämään – poliisi ei perusteluille lämmennyt

Lue lisää lifestyle-aiheista!

Lähteet: Insider.com, Instagram.com/roguemenai, Allure.com

Lisää aiheesta:

15 henkilöä sairastui koronaan illanistujaisten vuoksi – amerikkalaisperhe varoittaa virheestään: "Se oli hetken mielijohde"Suudelman seuraukset järkyttivät brittimiestä – haastoi treffikumppaninsa oikeuteenNämä asiat covid-19-taudista parantuneet haluaisivat kaikkien tietävän: "Käyttäydy kuin olisit jo saanut tartunnan"FedEx-kuski huomasi viestin koronapelkoisen perheen ovella – toiminta kerää kiitosta: "Hän teki kaikkensa ja enemmänkin"Koronaan sairastunut newyorkilainen Matthew, 38, pelkäsi kehonsa jo antavan periksi – peräänkuuluttaa kaikkien vastuuta: "Tämä tappaa ihmisiä"Amerikkalainen Natasha, 39, kuoli odottaessaan koronavirustestin tuloksia – murtunut poikaystävä: "Vitsailun aika on ohi"
KoronavirusMitä ihmettä?TyöKauneus ja tyyliLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella