Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Alonso ymmärsi Red Bullin tallimääräyksettömyyttä

Mark Webber, Sebastian Vettel, Christian Horner ja Fernando Alonso palkintopallilla
Mark Webber, Sebastian Vettel, Christian Horner ja Fernando Alonso palkintopallilla
Julkaistu 07.11.2010 23:19(Päivitetty 07.11.2010 23:20)

Ferrarin Fernando Alonso ei laske Red Bullin Sebastian Vetteliä pois tämänvuotisesta MM-taistosta, vaikka Vettel on 15 pisteen päässä espanjalaisesta ennen päätöskisaa.

Alonso ymmärsi Red Bullin ratkaisua antaa Vettelin ajaa Brasilian GP:n voittoon ennen Mark Webberiä. Red Bull olisi halutessaan voinut nostaa tallimääräyksellä Mark Webberin kisassa toiseksi ja MM-sarjassa yhden pisteen päähän Alonsosta.

- Ihmiset vertaavat tähän siihen, mitä tapahtui Ferrarilla Saksassa, mutta Red Bullilla kahdella kuljettajalla on mahdollisuudet mestaruuteen. Jos Sebastian voittaa Abu Dhabissa ja minä olen viides, hän on matemaattisesti maailmanmestari. Tällainen on ihan mahdollista, koska jos McLaren ja Red Bull ovat nopeita Abu Dhabissa, niin ehkä löydän itseni viidenneltä sijalta. Sebastian on tällä hetkellä vahva mestaruustaistelija, Alonso kommentoi.

MM-taiston matematiikka menee mielenkiintoiseksi, mikäli Vettel voittaisi päätöskisan ja Alonso sijoittuisi viidenneksi. Molemmat olisivat tällöin 256 pisteessä ja viidessä voitossa. Vettelillä ja Alonsolla olisi kummallakin 2 kakkossijaa ja 3 kolmossijaa. Mestaruus ratkeaisi tällöin vasta neljänsien sijojen perusteella, joita Vettelillä olisi kolme kappaletta Alonson kahta vastaan. Vettel olisi näin mestari.

- Tavoitteenani on voittaa Abu Dhabissa. Jos en pysty siihen, niin tiedän, että toinenkin sijaa takaa minulle mestaruuden. Joka tapauksessa pitää olla parempi kuin viides, koska muuten Sebastian voittaa mestaruuden, Alonso linjasi.

- Näimme tänään, kuinka helposti asiat voivat muuttua, kun on turva-autoja. Jos tekee väärän päätöksen väärällä hetkellä, niin voi olla kahdeksas tai yhdeksäs ja mestaruustaisto voi olla ohi, Alonso korostaa.

Lue myös:
MM-ratkaisu voi mennä todella tiukoille - lue huikeat skenaariot

Lisää aiheesta:

Buttonin väijytystä epäillään julkisuustempuksiLiuzzille törmäystestiauto päätöskisaanRed Bull saa huikeat palkintorahatWebberin moottoririkko oli erittäin lähelläBrasilian GP:n topit ja flopit: Tähti syttyi aika-ajossaYritettiinkö Button kidnapata?
Brasilia 2010

Tuoreimmat aiheesta

Brasilia 2010
  • 13.11.201017:47
    Brasilia 2010

    Buttonin väijytystä epäillään julkisuustempuksi

  • 09.11.201013:40
    Abudhabi 2010

    Liuzzille törmäystestiauto päätöskisaan

  • 09.11.201006:56
    Brasilia 2010

    Red Bull saa huikeat palkintorahat

  • 08.11.201020:10
    Brasilia 2010

    Webberin moottoririkko oli erittäin lähellä

  • 08.11.201019:26
    Brasilia 2010

    Brasilian GP:n topit ja flopit: Tähti syttyi aika-ajossa