Venäläistähti Aleksandr Bolshunov ei ollut maalialueella vastaanottamassa joukkuekaveriaan Gleb Retivihiä Oberstdorfin vapaan hiihtotavan MM-parisprintin kolmossijan jälkeen. Venäläinen kertoi nyt, miksi, ja lähetti myös uhmakkaan viestin Joni Mäelle.
Bolshunov repi parisprintillä omilla osuuksillaan eroa muihin joukkueisiin, mutta Retivihin osuuksilla pakka kasaantui. Ankkuriosuudella Norjan Johannes Hösflot Kläbo ja Suomen Joni Mäki painelivat ohi ja jättivät kansainvälisen hiihtolipun alla hiihtäneen, Retivihin ankkuroiman Venäjän kolmanneksi.
Siinä missä Norja ja Suomi iloitsivat maalissa joukkueina, Bolshunov jätti normaalin menettelyn vastaisesti Retivihin yksin lumeen.
– Sillä hetkellä olin vaihtoalueella ja olin vähän pettynyt. Haukoin happea kisan jälkeen ja lähdin, Bolshunov perusteli venäläisen Match TV:n mukaan.
Bolshunovilta tivattiin pettymyksen syytä.
– Kun on todellinen mahdollisuus päihittää Norja sprintissä, eikä se onnistu, olet totta kai pettynyt. Tänään oli mahdollisuus, hän sanoi.
LUE MYÖS: Jari Isometsä näkee Suomen MM-hopeassa kovia taustoja – hurja teoria venäläisistä: "Voin lähteä kotiinkin"
Bolshunov sai kiristettyä viimeiseen vaihtoon tultaessa yli neljän sekunnin kaulan toisena tulleeseen Norjaan. Hän ei kyseenalaistanut Venäjän hiihtojärjestystä.
– Eroa tuli, ja minulle näytti, että tämä oli ainoa lähestymistapa, jota voitiin käyttää Norjan päihittämiseksi.

