Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Alaikäinen ylitti itärajan luvatta, ollut venäläisten hallussa jo viikon: "Yhteistyö on hankalaa"

Alaikäinen ylitti itärajan Imatran Karhusuolla. Ylityksestä on kulunut jo viikko, eikä häntä ole vielä saatu takaisin Venäjän viranomaisilta.
Alaikäinen ylitti itärajan Imatran Karhusuolla. Ylityksestä on kulunut jo viikko, eikä häntä ole vielä saatu takaisin Venäjän viranomaisilta.MTV
Julkaistu 06.02.2025 16:15(Päivitetty 06.02.2025 17:38)
Toimittajan kuva
Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

Alaikäinen käveli luvatta rajan yli Imatralta Venäjälle lähes viikko sitten. Häntä ei ole saatu vieläkään takaisin Suomeen.

Kaakkois-Suomen rajavartiosto havaitsi laittoman rajanylityksen Imatran Karhusuolla perjantaina 31. tammikuuta. Alaikäinen oli mennyt kävellen Imatralta Venäjälle maastorajan yli.

– Rajan yli kävellyt alaikäinen havaittiin kyllä valvontajärjestelmässä nopeasti, mutta valitettavasti häntä ei ehditty saamaan kiinni, kertoo tutkinnanjohtaja Matti Rantanen Kaakkois-Suomen rajavartiostosta MTV Uutisille. 

Suomen puolella Imatran Karhusuon kohdalla ei Rantasen mukaan ole minkäänlaista korkeaa aitaa tai muuta merkittävää estettä, joka estäisi ihmisen menon rajan yli.

– Suomen puolella siinä rajalla ei mene kuin sellainen ihan matala, vanha piikkilanka. Se on aikanaan pystytetty lähinnä kotieläimiä varten, jotta ne eivät karkaisi Venäjälle, Rantanen sanoo.

Rajavyöhyke on merkitty selvästi varoituskylteillä. Vahingosta rajan ylittämisessä ei siis ollut kyse.

Alaikäisen ikä, sukupuoli tai kansalaisuus eivät Rantasen mukaan ole tässä vaiheessa julkista tietoa tämän nuoresta iästä johtuen. Kaakkois-Suomen poliisi kertoo tutkivansa alaikäisen lapsen katoamistapausta.

Pitkä palautusprosessi edessä

Suomen viranomaiset ilmoittivat asiasta Venäjän puolelle rajavaltuutetulle heti, kun laiton rajanylitys havaittiin valvontajärjestelmässä.

– Käytännössä Suomen puolen rajavaltuutettu on Kaakkois‑Suomen rajavartioston komentaja ja Venäjän puolella se on tässä tapauksessa Viipurin rajavartioston komentaja, jotka viestivät keskenään ja sopivat, mitä missäkin tapauksessa tehdään, Rantanen kertoo.

Venäjän puolella alaikäinen on saatu rajavartioston tietojen mukaan kiinni. Häntä ei kuitenkaan ole vieläkään palautettu Suomeen.

– Palautusprosessi tietysti vie aikaa, kun maailmantilanne nyt on mitä on. Venäläisten kanssa yhteistyö on monella saralla aika hankalaa ja kankeaa nykyään, joten siinä palautuksessa voi sitten kestää vielä jopa viikkoja.

Alaikäisen vanhemmat on tavoitettu ja heidän kanssaan on tehty yhteistyötä heidän lapsensa palauttamiseksi takaisin Suomeen.

Asiasta kertoi ensimmäisenä Suomessa Yle.

– Huoli on heillä suuri, kertoi Rantanen Ylelle vanhempien suhtautumisesta tilanteeseen.

Venäjän Suomen-suurlähetystö kommentoi MTV Uutisille saaneensa tietää alaikäisen luvattomasta rajanylityksestä vasta torstaina tiedotusvälineistä. 

–  Suomen ulkoministeriö, rajavartiolaitos tai muut suomalaiset viranomaiset eivät olleet yhteydessä suurlähetystöön tässä asiassa. Selvitämme tilannetta, Venäjän Suomen-suurlähetystöltä kommentoidaan.

Laittomat rajanylitykset harvinaisia

Rantanen kertoo, että laittomat rajanylitykset Suomesta Venäjän puolelle ovat harvinaisia ja niitä on vain muutama vuodessa.

– Pääsääntöisesti suunta on toisinpäin, eli että Venäjältä tullaan laittomasti Suomeen. Esimerkiksi viime vuoden tammikuussa tuli kerralla 18 ihmisen ryhmä Venäjältä Suomen puolelle.

Rantasen mukaan mikäli Suomesta karataan laittomasti Venäjälle, yleensä siihen liittyy sitten jotain mielenterveysongelmia tai esimerkiksi vankeustuomio jossakin EU-maassa, jolloin lähdetään Venäjälle pakoon. 

– Tässä tuoreimmassa alaikäisen tapauksessa ei ole vielä motiivi tiedossa, Rantanen sanoo.

Voimassa olevan valtioneuvoston päätöksen mukaisesti Kaakkois-Suomen rajanylityspaikat Vainikkalaa lukuun ottamatta pysyvät suljettuina toistaiseksi.

Lisää aiheesta:

Venäläismediat: Suomesta Venäjälle kulkenut alaikäinen on ukrainalaispakolaisen lapsi – poliisi vaikenee11 henkilöä otettu kiinni luvattomasta rajanylityksestä – tämä tapauksesta tiedetään nytSuomi kielsi rajan ylittämisen polkupyörällä, silti ralli jatkuu – taustalla yllättävä syyRajavartiolaitos MTV:lle: Itärajan tilanteessa kyse "Venäjän toimintatapamuutoksesta"Saksalaismies yritti Venäjälle ensin pyörällä ja lopuksi metsän kautta, motiivi täysi mysteeri – rajavartijat saivat houkuteltua hänet takaisin Suomen puolelleItärajan tilastoissa kaksi uutta ilmiötä: Suomeen yritettiin salakuljettaa viime vuonna 17 ihmistä, ylityspaikka pohjoisempana
RajavalvontaRajavartiolaitosVenäjäImatraUutisohjelmien aiheetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Rajavalvonta
  • ke05:19
    Karhut

    Onko suuntana talvipesä? Rajavalvontakamera ikuisti hellyttävän näyn Lieksassa

  • 29.10.14:44
    Turvallisuus

    Uusi turvaverkko rajoille – Suomi aloittaa yhteistyön santarmistojoukkojen kanssa

  • 26.10.20:11
    Ilomantsi

    Itäraja ylitetty laittomasti Ilomantsissa – kaksi kiinniotettua

  • 21.10.14:05
    Maavoimat

    Asejoukkoja liikkuu pian Uudellamaalla

  • 21.10.12:44
    Pelastusoperaatiot

    Kadonnut mies löytyi kuolleena merestä Närpiössä