Aku Partanen käveli Helsingin puolimaratonin juoksijoiden seassa – sai paljon yhden tyyppisiä kommentteja
Helsinki City -puolimaratonilla voittoihin juoksivat tänään Aki Nummela miesten sarjassa ja Maria Söderström naisten sarjassa.
Helsingin Kisa-Veikkoja edustava Nummela, 35, juoksi ajan 1.09.51. Lähes koko matkan Nummelan kanssa yhdessä juossut Lahden Ahkeran Jussi Utriainen, 41, jäi 21 sekuntia. Kolmanneksi kilpailussa juoksi Gamlakarleby IF:n Jan Kaas, 40.
– Tämä oli minulle ensimmäinen yli 10 kilometrin mittainen kilpailu sitten viime vuoden joulukuun, Nummela kertoi tiedotteessa.
HIFK:n Söderström voitti Helsinki City Run -puolimaratonin 2011 ja kahtena viime vuonna hän oli toinen. Paluu voittajaksi toteutui ajalla 1.19.48. Espoon Tapioiden Oona Hilkamo oli toinen ajalla 1.23.11. HKV:n Suvi Miettinen sijoittui kolmanneksi.
Matkan kävellen selvittänyt Aku Partanen oli miesten sarjan 228:s ajalla 1.35.29. Partanen nautti kisasta ja kannustusta tuli juoksijoilta.
– Oli tosi mukava kävellä, kun yleensä kotimaisissa kävelykilpailuissa on niin vähän osallistujia. Nyt tuntui, että joku meni ohi tai itse ohitin jonkun koko ajan. Paljon tuli myös kannustavia kommentteja tyyliin "Onpa vaikea pysyä rinnalla", Partanen totesi tiedotteessa.
Uusimmat
-
21:40
MTV seuraa: Verkko heiluu taas! Leijonat taiteili jälleen näyttävän täysosuman
-
21:24
Venäjä vallannut kolme kaupunkia Donetskissa, Mariupolista löydetty 200 ruumista – MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
21:15
Lasse Kukkoselta täyslaidallinen Kari Jalosen Tshekin touhuille – "Aivan törkeätä, farssi!"
-
21:15
Perheenisä nosti veitsen ilmaan ja uhkasi tappaa vaimonsa – alaikäiset lapset tulivat väliin, yksi otti aseen pois
-
21:02
Tampereelle avautuu maailman ensimmäinen sairaalahuvipuisto
-
21:00
Juuri avioituneen Kourtney Kardashianin nimi vaihtui sosiaalisessa mediassa
-
20:57
Nuorukainen kaahasi pyörätiellä lähes kahtasataa – matka tyssäsi tylysti puuhun
-
20:55
Katsokaa tätä myllytystä! Sakari Manninen tuplasi Leijonien johdon huippuottelussa
-
20:51
Ukrainan vilja halutaan saada liikkeelle – ministeri Kurvinen: Ostamista helpottavia päätöksiä tulossa lähipäivinä
-
20:40
Apinarokkoa on nyt ainakin 20 maassa Afrikan ulkopuolella – lähes kaikki tartuntatapaukset suhteellisen lieviä
-
20:36
Ilmiömäinen Joel Armia! Tämä Leijonien avausmaali on nähtävä – "Voi pojat, siinä on kauneusarvoja!"
-
20:17
Uudet kuvat Boris Johnsonista työntekijän läksiäisissä koronasulun aikana herättävät jälleen kysymyksiä – valehteliko pääministeri parlamentille?
-
20:14
76-vuotiaan somevaikuttajan upea muodonmuutos elämäntaparemontin jälkeen: "Nyt minä todella elän"
-
20:04
Ensi vuoden MM-kotikisat vahvistusta vailla, Jääkiekkoliiton puheenjohtaja iloinen tulevista uutisista – "Aika selvältä tämä näyttää"
-
20:01
Näin eriarvoisesti hintojen nousu kohtelee suomalaisia – mihin ryhmään oma kotitaloutesi kuuluu?
-
20:00
Salkkarit-hahmo saa armotonta kuittailua – paljastuuko salaisuus?
-
19:59
Sibelius-viulukilpailu järjestetään seitsemän vuoden tauon jälkeen – voittajalta vaaditaan tulkintaa ja karismaa
-
19:14
Hyönteisguru Reima Leinonen kertoo: Tällainen on tuleva hyttyskesä
-
19:07
Henkilötunnuksiin ja henkilöllisyystodistuksiin uudistuksia – vuonna 2027 syntyneen hetusta ei voi enää päätellä sukupuolta
-
19:04
Jumissa olevan kunta-alan neuvottelujärjestelmä herättää jo epäuskoa – "Onko aika ajanut sen ohi?"
-
Lataa lisää