Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Aiempaa useammat rikokset mukaan sakkomenettelyyn – esimerkkinä huumausainerikokset

Poliisi on saamassa valtuudet kirjoittaa sakot ensitä useammasta rikoksesta. Uudistuksella halutaan keventää tuomioistuinten juttusumaa.
Poliisi on saamassa valtuudet kirjoittaa sakot ensitä useammasta rikoksesta. Uudistuksella halutaan keventää tuomioistuinten juttusumaa.Lehtikuva
Julkaistu 01.12.2016 11:46

MTV UUTISET – STT

Tuomioistuinten juttutaakkaa halutaan keventää siirtämällä lisää rikoksia sakkomenettelyyn.

Oikeusministeriön työryhmä esittää, että syyttäjä voisi määrätä sakkorangaistuksen rikoksista, joista rangaistus on enintään puolitoista vuotta vankeutta.

Sakkomenettelyyn siirrettäisiin myös eräitä sellaisia rikoksia, joiden enimmäisrangaistus on kaksi vuotta vankeutta. Nykyisin raja on kuusi kuukautta.

Työryhmän esityksen mukaan syyttäjä voisi selvissä ja yksinkertaisissa tapauksissa määrätä sakon muun muassa törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta tai huumausainerikoksesta.

Työryhmä arvioi, että valtion kustannukset voisivat uudistuksen myötä vähentyä pitkällä aikavälillä useita miljoonia euroja vuodessa.

Lisää aiheesta:

Jopa satoja rikollisia jäänyt ilman rangaistusta tietokatkoksen vuoksi – osa saattaa välttyä rangaistukselta kokonaanOikeusministeriö haluaa sarjanäpistelijät vankilaan - seitsemän maksamatonta sakkoa vuodessa voisi viedä vankilaanOikeusasiamies kritisoi työryhmän ehdotusta sakkomenettelystä – ei innostu syyttäjän sakkoluvastaYlinopeussakon päälle lisälasku: Rikosuhrimaksujen periminen alkaa, sakkomenettely muuttuuUusi sakkomenettely käyttöön huomenna – poliisin antama rikesakko on jatkossa lopullinenLännen Media: Tunnustaminen lyhentänyt tuomioita kolmanneksen
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 18:43
    Europol

    Iso operaatio Itämerellä: Poliisi sai kiinni 40 rikollista

  • 17:56
    Petokset

    MTV:n tiedot: Aku Hirviniemen kelloliikkeestä kiinni kansainväliseen rikollisliigaan kuuluva mies

  • 15:13
    Ampumatapaukset

    Helsingin Pikku Huopalahden ammuskelun epäiltyjä on kuultu – toinen taposta epäillyistä sai itsekin luodista

  • 13:49
    Väkivaltarikokset

    Tapon yritys Raisiossa – kolmikymppinen nainen löi veitsellä

  • 13:37
    Jere Karalahti

    Jere Karalahti pysyy vangittuna – tältä hän näyttää nyt