Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Äidiksi vanhemmalla iällä? Iäkkäiden lapset suuremmassa autismin vaarassa

Colourbox
Julkaistu 28.04.2016 10:20

MTV LIFESTYLE

Sekä äidin että isän korkea ikä lapsen syntymän aikaan liittyy suurempaan autismiriskiin. Ennen tätä tutkimusta ei ole ollut varmaa, ovatko isän ja äidin iän vaikutukset riippumattomia toisistaan.

Iäkkäänä lapsensa saavien jälkeläiset ovat tavallista suuremmassa autismin vaarassa, mutta sama saattaa koskea myös lapsia, joiden vanhemmilla on suuri ikäero. Ilmiötä on selitetty muun muassa iän myötä lisääntyvillä mutaatioilla sukusoluissa, kertoo Uutispalvelu Duodecim.

Tiedot käyvät ilmi hiljattain julkaistusta monikansallisesta tutkimuksesta, jossa vanhempien iän ja lapsen autismiriskin yhteyksiä selvitettiin lähes kuuden miljoonan lapsen tiedoilla Ruotsista, Tanskasta, Norjasta, Israelista ja Australiasta. Lapset olivat syntyneet vuosina 1985–2004 ja heitä seurattiin vuosiin 2004–2009.

Seurannan aikana autismin kirjoon kuuluva häiriö diagnosoitiin 30 000 lapsella.

Myös vanhempien ikäero liittyi suurentuneeseen riskiin

Analyysin perusteella sekä äidin että isän korkea ikä lapsen syntymän aikaan liittyi suurempaan autismiriskiin ja tämä havaittiin riippumatta toisen vanhemman iästä.

COLOURBOX18189015
Kuvituskuva.Maria Sbytova

Yli 50-vuotiaan isän lapsen autismiriski oli 66 prosenttia suurempi kuin 20–29-vuotiaan isän. Verrattuna 20–29-vuotiaaseen äitiin 40–49-vuotiaana raskaaksi tulevan lapsella todettiin autismi 15 prosenttia todennäköisemmin.

Samanlainen yhteys havaittiin myös alle 20-vuotiaana äidiksi tulevilla.

Suurimmillaan riskit olivat tapauksissa, joissa kummatkin vanhemmat olivat iäkkäitä lapsen syntyessä. Myös vanhempien välinen yli kymmenen vuoden ikäero liittyi suurentuneeseen autismiriskiin.

Ennen tätä tutkimusta ei ole ollut varmaa, ovatko isän ja äidin iän vaikutukset riippumattomia toisistaan. Tulokset lisäävätkin tältä osin tietoa vanhempien iän ja vauvan autismiriskin välisestä yhteydestä.

Aiemmissa tutkimuksissa isän korkea ikä hedelmöittymisen aikaan on yhdistetty myös suurentuneeseen skitsofrenian ja useiden muiden mielenterveysongelmien riskiin.

Tutkimus julkaistiin Molecular Psychiatry -lehdessä.

Copyright Duodecim 2016. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin uudelleen julkaisu ja edelleen levittäminen on kielletty ilman kirjallista lupaa.

Lisää aiheesta:

Tutkimus paljastaa, miten lapsen lihomista voi ehkäistä aina täysi-ikäisyyteen asti – jopa perinnöllisestä alttiudesta huolimattaTutkimus: Näin raskauden jälkeinen masennus näkyy vauvan aivoissaOdottavien suomalaisnaisten stressi näkyy aikuisten lasten mielenterveydessä – jopa kymmenkertainen riski persoonallisuushäiriöönTutkimus: Myös isän ikä vaikuttaa raskauteen liittyviin riskeihin – näin käy erityisesti tietyn ikävuoden jälkeenOlitko luokkasi lyhyimpiä? Lapsuusiän pituus yhteydessä myöhempiin aivoverenkiertohäiriöihinLapsena älykkäät elävät pidempään
MielenterveysVanhemmuusLapsetTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Mielenterveys
  • 1.11.15:45
    Masennus

    Mielenterveysomainen: Kiinnitä huomiota tähän hälytysmerkkiin omassa jaksamisessasi

  • 31.10.16:01
    Stressi

    Murehditko liikaa? Harri Gustafsberg neuvoo, kuinka huoliajattelun kierteestä voi vapautua

  • 29.10.15:50
    Henkirikokset

    Mikkelin murhasyytetty ongelmakierteessä – kaveri epäili poliisille: "Hänellä ei ole tunteita"

  • 28.10.20:33
    Tekoäly

    Itsetuhoisten keskusteluun tekoälyn kanssa puututaan vihdoin – näin ChatGPT puuttuu hätään

  • 27.10.05:00
    Rikospaikka

    Murharyhmältä kylmäävä tieto nuorten tappajien taustasta