Oulun kävelykatu Rotuaarin terasseja piinaavat monen muun rannikkokaupungin tapaan ahnaat lokit.
Oululainen ravintoloitsija Jukka Räisänen kertoo, että hän haluaisi virittää terassien ylle siimat, jotka pitäisivät lokit paremmin poissa vieraista pöydistä. Nykyisellään siivekkäät saattavat lentää suoraan lautaselle nappaamaan ruuat parempiin suihin.
Hän julkaisikin Facebook-sivuillaan videon linnuista ahdistelemassa terassilla istuvia ruokailijoita.
Lintuja ei ole vain muutama, vaan Räisäsen mukaan lokkeja nähdään jopa 40 linnun parvissa. Samalla jotkut ovat ruokkineet lintuja, mikä on Räisäsen mukaan osaltaan tehnyt niistä rohkeita ja röyhkeitä. Ruokaa haetaan jopa suoraan lautasilta.
Lokkien hygieniariski huolettaa
Ulostavat, tauteja levittävät ja epäsiistit linnut uhkaavat jo koko terassitoimintaa, Räisänen uskoo.
– Jossain vaiheessa ympäristöviranomainen kieltää ulkona syömisen, ja se olisi kuolinisku ravintola-alalle, hän sanoo.
Hän korostaa, että kesäterasseilla istuminen ja ruokailu on monelle tärkeä syy tulla kaupunkiin. Lokkien aiheuttama haitta voi tätä kautta vaikuttaa ravintoloiden kävijämääriin ja Oulun kiinnostavuuteen matkailukohteena.
Räisänen tietää, ettei kaupunki halua tahallaan haitata yrittäjiä. Hän kuitenkin toivoo, että päätös ratkaisusta saataisiin nopeasti. Hän uskoo, että jos jokin asia halutaan kiireellisenä hoitaa, se voidaan nopeasti myös tehdä.

