Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

AFP:n lähde: Telegramin perustajaa epäillään "vakavasta väkivallasta" lastaan kohtaan

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 28.08.2024 21:11

MTV UUTISET – STT

Pojan äiti oli ottanut yhteyttä asiasta Ranskan lastensuojeluvirastoon pojan käydessä koulua Ranskassa.

Telegram-viestipalvelun perustajaa ja miljardööri Pavel Durovia epäillään Ranskassa myös "vakavista väkivallanteoista" omaa lastaan kohtaan, kertoi tapausta läheltä seuraava lähde uutistoimisto AFP:lle keskiviikkona. 

Durovin on määrä astua oikeuden eteen tänään Pariisissa, neljä päivää kestäneiden kuulustelujen jälkeen.

Venäläissyntyinen 39-vuotias Durov otettiin kiinni myöhään lauantaina Le Bourget'n lentokentällä, Pariisin ulkopuolella, koskien hänen viestipalvelunsa toimintaan.

Lähteen mukaan eräs epäily liittyy kuitenkin Durovin vuonna 2017 syntyneeseen poikaan. Lähteen mukaan "väkivallanteot" tapahtuivat Pariisissa. Äiti oli ottanut yhteyttä asiasta Ranskan lastensuojeluvirastoon pojan käydessä koulua Ranskassa. Nykyään poika asuu äitinsä kanssa Sveitsissä.

Pidätysmääräys liittyy esitutkintaan väitetyistä rikoksista, joihin lukeutuvat esimerkiksi järjestäytynyt rikollisuus ja terrorismin edistäminen. Durovia uhkaa ainakin tusina syytettä Telegram-viestipalvelun johtamiseen liittyen.

Viranomaisten mukaan Durovia epäillään laittoman sisällön sallimisesta viestialustallaan, jolla on yli 950 miljoonaa rekisteröitynyttä käyttäjää. Viranomaisten mukaan hän ei ole tehnyt yhteistyötä lainvalvojien kanssa huumeiden salakuljetukseen, lasten seksuaaliseen hyväksikäyttöön ja petokseen liittyen.

BBC: Telegram ei suostu yhteistyöhön

BBC:n oman selvityksen mukaan Telegram-viestipalvelu on toistuvasti kieltäytynyt liittymästä moninaisiin kansainvälisiin ohjelmiin, joiden tarkoituksena on havaita ja kitkeä lasten hyväksikäytöksi luokiteltavaa materiaalia verkossa.

BBC:n mukaan Telegram ei kuulu sellaisten valvontaohjelmien piiriin, joihin kaikki muut suuret viestipalvelut ovat liittyneet eikä muutenkaan toimi läpinäkyvästi.

Telegram on erityisen suosittu Venäjällä, Ukrainassa, entisissä neuvostotasavalloissa sekä Iranissa. Durovin pidätys on herättänyt maailmanlaajuista huomiota Telegramin merkityksestä Venäjän joukoille ja propagandisteille, mutta myös Ukrainan asevoimat ja poliitikot käyttävät sitä päivittäisessä viestinnässään.

Venäjä on kertonut Ranskassa nostetun erittäin vakavia syytteitä Durovia vastaan, mutta Venäjän mukaan kyse on yritys rajoittaa sananvapautta.

Telegram-viestipalvelu on kiistänyt syytökset ja sanoo sen valvonnan olevan alan standardien mukaista ja että sitä kehitetään jatkuvasti. Viestipalvelun päämaja sijaitsee Dubaissa, jossa Durov itsekin asuu.

Ranskan presidentti Emmanuel Macron vakuutti maanantaina, ettei Durovin pidätys ole luonteeltaan poliittinen.

Durov oli perustamassa Telegramia vuonna 2013. Durov on kertonut halunneensa perustaa viestikanavan, jossa ihmiset voivat viestiä ilman pelkoa, että heidän tietonsa vaarantuvat.

Lue myös: Myrskyn silmässä olevan Telegramin Kreml-kytkökset puhuttavat – tällainen on äärioikeiston ja jihadistien suosima palvelu

Ranskalaisviranomaiset jatkoivat Telegram-pomon pidätystä

Poliisi on ottanut Telegramin toimitusjohtajan kiinni ranskalaisella lentokentällä

Venäjän mukaan Ranska on nostanut erittäin vakavia syytöksiä Telegram-pomoa vastaan

Lisää aiheesta:

Myrskyn silmässä olevan Telegramin Kreml-kytkökset puhuttavat – tällainen on äärioikeiston ja jihadistien suosima palveluRanskalaisviranomaiset jatkoivat Telegram-pomon pidätystäMoskovan terroristi-isku: Epäillyt ilmestyivät venäläiseen uutisohjelmaan, "todiste" Ukraina-yhteyksistä löytyi netin kuvapankista EU aloittaa tutkinnan Elon Muskin X-viestipalvelussa levinneistä vääristä tiedoista Israelin ja Hamasin konfliktistaTällä videolla CIA houkuttelee venäläisiä vakoojiksi – "Ehkä ihmiset ympärilläsi eivät halua kuulla totuutta"Bellingcat selvitti venäläisryhmän, joka reititti tuhoisia ohjuksia Ukrainaan – yksi iskuja ohjailleista chattaili samalla prostituoidun kanssa
RanskaVenäjäSosiaalinen mediaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ranska
  • 11:36
    Kolumni

    Helena Petäistön kolumni: 20 päivän vankilakokemus ravisteli Sarkozya

  • ti21:57
    Palestiina

    Macron: Ranska mukana laatimassa Palestiinan perustuslakia

  • ma14:44
    Ulkomaat

    Salaliittoon syyllistynyt Ranskan ex-presidentti Sarkozy pääsee vapaaksi – kuvailee vankilaa "painajaiseksi"

  • ma08:33
    Pariisi

    Louvren ryöstön yhteydessä kuvatun "fedoramiehen" mysteeri ratkesi – paljastui Poirot-faniksi

  • 5.11.18:10
    Verkkokauppa

    Sheinin nettikauppa suljetaan Ranskassa – mielenosoittajat tunkeutuivat kaupan avajaisiin