Etukäteen arvuuteltiin sitä kuinka paljon tutkinnanjohto kertoo torstain tiedotustilaisuudessa Helsingin huumepoliisin virastapidätetyn päällikön Jari Aarnion rikosepäilyistä. Pommi vai suutari?
Ääripäissä olivat vaihtoehdot, jossa poliisirikostutkijat kertovat esitutkinnan vain siirtyneen syyttäjälle ja sitten vaikenevat perinteiseen krp-tyyliin ”emme kommentoi”-vastausten taakse. Toisella laidalla oli avoin kertomus siitä, mistä on kyse ja millaista näyttöä Aarnion rikoksista on saatu selville.
Torstainen tiedotustilaisuus sijoittui puoliväliin. Tutkinnanjohto kertoi johtopäätöksistä, muttei avannut lainkaan sitä millaista näyttöä Aarnion rikoksista on. ”En kommentoi” -vastaus vaihtui ”sen aika on myöhemmin” -mantraan.
Aarnioon kohdistuvat rikosepäilyt ovat äärimmäisen vakavia. Henkirikoksista ei sentään ole kyse, mutta kuudesta megaluokan huumerikoksesta uhkaa seurata 13 vuoden vankeusrangaistus.
Poliisirikosten tutkintaa johtanut syyttäjä Jukka Haavisto siis kertoi, että tutkijoiden käsityksen mukaan Aarnio on ollut mukana järjestämässä Suomeen useiden satojen hasiskilojen salakuljetusta. Tarkkaa määrää Haavisto ei kertonut, mutta MTV:n uutisten tietojen mukaan kyse on yli tuhannesta kilosta.
Niin sanottuja tynnyrijutun salakuljetusepäilyjä on viisi, joista jokaisessa on kyse 140 hasiskilosta. Tästä tulee 700 kiloa. Torstaina julkitulleessa uudessa epäilyssä on kyse hieman yli 500 kilosta. Yhteensä se tekee siis 1200 kiloa. Toista tonnia pilveä.
Näitä tarkkoja kilomääriä Haavisto ei halunnut tiedotustilaisuudessa jostain syystä kertoa. Tutkinnanjohto ei myöskään paljastanut sitä, mitä näyttöä näistä rikoksista on. Haavisto totesi useaan otteeseen, että nämä asiat selviävät myöhemmin.

