5 tuhoisaa sähköpostitapaa – näin pääset niistä eroon
Sähköpostin lukeminen on niin luonteva osa arkea, ettei sitä tule miettineeksi, kuinka paljon aikaa siihen oikein kuluu. Katso vinkit, miten vähennät sähköpostin lukemista.
Sähköposti on varsinainen aikasyöppö. Tutkimusten mukaan se syö keskimäärin kolme tuntia työpäivästä, muistuttaa filosofian tohtori Sampo Sammalisto.
Sähköposti keskeyttää työmme kymmeniä kertoja päivässä, se hämärtää helposti työn ja vapaa-ajan rajaa ja lisää stressiä.
Ajankäytön tehokkuustohtorinakin tunnettu Sammalisto listaa viisi erittäin yleistä ja huonoa tapaa käyttää sähköpostia ja kertoo vinkit kuinka niistä pääsee eroon. Kokeile ja katso, muuttuuko arkesi.
1. Älä lue reaaliaikaisesti
Pidä sähköpostiohjelmaa kiinni tai yhteydettömässä tilassa (offline) ja käsittele saapuneet viestit keskitetysti 1-3 kertaa päivässä.
Jos sähköposti on auki koko ajan, se keskeyttää työteon kymmeniä kertoja päivässä.
2. Lopeta viestien makuuttaminen Saapuneet -kansiossa
Käsittele kaikki saapuneet viestit saapumisjärjestyksessä, silloin kun luet sähköpostisi.
Lue jokainen saapunut viesti ensin ajatuksella, tee heti sen vaatimat toimenpiteet (vastaa, välitä, ei toimenpidettä) ja poista sitten viesti tai arkistoi se sopivaan kansioon.
Mikäli sähköpostiviesti sisältää jonkin työtehtävän, kuten tarjouspyyntöön vastaamisen, älä tee sitä heti, vaan ajasta se kalenteriisi ja jatka saapuneiden sähköpostiviestien käsittelyä.
3. Vältä mobiililaitteita
Sähköpostin käsittely älypuhelimella on useimmiten mahdotonta, joten unohda se.
Poista kaikki älypuhelimen saapuvan sähköpostin ääni-ilmoitukset sekä ponnahdusikkunat ja siirrä ohjelman kuvake pois älypuhelimen aloitusnäkymästä.
4. Katkaise ”sähköposti-chat”
Älä käy vuoropuhelua sähköpostitse.
Puhelimella on paljon helpompi ja nopeampi keskustella, ja samalla vältyt sähköpostikeskusteluiden väärinkäsityksiltä.
5. Varo lumipalloa
Mitä enemmän ja mitä useammalle henkilölle lähetät meiliä, sitä enemmän tulet saamaan meiliä.
Pyri siis vähentämään lähettämiesi meilien määrää.
Uusimmat
-
19:27
MTV seuraa: Moskovassa protestoidaan Navalnyin tueksi – Niinistön mukaan Venäjän tilanne on vakava
-
19:05
Jokereilta kova ryöstö – länsilohkon ykkönen nurin
-
19:02
Valko-Venäjän oppositio ei luovuta: Lähti tänään taas kaduille osoittamaan mieltään itsevaltiasta vastaan
-
18:59
Suomen rajatiukennuksille kovaa kritiikkiä Virossa – ihmisten täytyy päättää perheen ja palkan välillä: "Suomi toimii kaksinaismoralistisesti"
-
18:57
Koronan brittimuunnos sulkee viinakaupat ja eduskunnan Oslossa
-
18:53
Jättiyllätys kulisseissa – Putouksen starttijaksossa hurmannut 11-vuotias Kuura nähdään tänä iltana suorassa lähetyksessä!
-
18:52
Viron ulkoministeri HS:lle: Viro valmis testaamaan Suomessa työskentelevät virolaiset
-
18:50
Brittihovissa juhlitaan keväällä erityistä merkkipäivää – jonka myötä kuningatar Elisabetin kerrotaan valmistelevan yllätystä herttuatar Catherinelle
-
18:48
Jarmo Kekäläinen kommentoi Patrik Laineen hankintaa: "On ollut tärkeintä meille"
-
18:48
Luuletko, että kaikki muut harrastavat parempaa seksiä kuin sinä? Seksiasiantuntija nimeää 9 asiaa, joista ei oikeasti kannata huolehtia: "Älkää loukkaantuko, miehet..."
-
18:38
NHL-superlupaus Brad Lambert, 17, astui valokeilaan – päättäväinen rankkariviimeistely toi eloa JYPille
-
18:30
Lahden yhdistelmäkilpailu jätti Iivo Niskaselle avoimia kysymyksiä MM-kisoihin – Isometsä: "Jonkin verran täytyy miettiä"
-
18:11
Kirkkoherra tunsi Virtain surmaperheen henkilökohtaisesti – yksi kysymys toistuu uudelleen ja uudelleen: "Miksi?"
-
18:06
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: Lähes 420 uutta koronatartuntaa, HS: Joukkorokotukset uhkaavat lykkääntyä toimitusvaikeuksien vuoksi
-
18:03
Suomen yhdistetyn kaksikko olisi kaivannut apuja taivaalta: "Mahdoton hiihtää kiinni näissä oloissa"
-
18:03
Rakennustyömaalla Vantaalla todettu yli 40 koronatartuntaa
-
18:02
Olutvalmistajalta nolo moka – purkkiin lipsahtanut kirjoitusvirhe upposikin faneihin: "Liian hyvää heitettäväksi pois"
-
17:58
Uudet rajoitukset voimaan keskiviikkona – Näillä asioilla Suomen rajan saa ylittää
-
17:52
Patrik Laine -pommi pamahti! Suomalaistykki siirtyy Columbukseen
-
17:40
Tuleeko Toyotalta tallimääräys? Tallipomo Latvala: ”Homma pitää saada vietyä loppuun saakka”
-
Lataa lisää