23 pääkalloa haudattiin Ruotsissa

Roomalaisen kirkon alta löytyy karmiva hautaholvi.
23 vanhaa pääkalloa haudattiin sunnuntaina Pajalan Akamellan hautausmaalle Pohjois-Ruotsissa. Kuvituskuva.
Julkaistu 20.08.2024 12:25

MTV UUTISET – STT

23 vanhaa pääkalloa haudattiin sunnuntaina Pajalan Akamellan hautausmaalle Pohjois-Ruotsissa. Asiasta kertoi aiemmin Ruotsin yleisradioyhtiö SVT.

Kesällä 1878 Akamellan hautausmaalta kaivettuja pääkalloja käytettiin tornionlaaksolaisten, kveenien, lantalaisten ja saamelaisten rotututkimuksissa. Tutkimukset toteutti Helsingin yliopisto.

Jäänteet palautettiin Ruotsin kirkon mukaan toissa lokakuussa, minkä jälkeen niitä säilytti Pajalan seurakunta.

Kyseessä on Ruotsin kirkon mukaan ensimmäinen kerta, kun vainajien jäännösten palauttaminen koskee meänkielistä väestöä.

Lue myös: Ruotsalaistutkija kaivoi suomalaiskallot maasta ja vei lahden taakse – halusi osoittaa, että suomalaiset ovat alempaa kansaa

Tuoreimmat aiheesta

Ruotsi