Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

22-vuotias mies ampui tuttavaansa pienoiskiväärillä metrin päästä rintaan – väitti ensin poliisille tapahtunutta itsemurhaksi

Lehtikuva
Julkaistu 24.03.2020 06:16
Toimittajan kuva

Mikko Kormilainen

mikko.kormilainen@mtv.fi

Kymenlaakson käräjäoikeus on tuominnut vuonna 1997 syntyneen Ville Valtteri Mänttärin yhdeksän vuoden vankeuteen taposta ja ampuma-aserikoksesta.

Tapaus sattui viime vuoden marraskuussa mökillä Kouvolassa. Taposta tuomittu mies kertoi hakeneensa saman ikäisen uhrin mökilleen, jossa miehen ja uhrin välille oli tullut riitaa.

Mänttäri kertoi oikeudessa, että riitaa oli illan aikana ollut ainakin kadonneista oluista. Ennen riitaa miehet olivat lähdössä torille, mutta se ei kuitenkaan onnistunut riitatilanteen takia. Riidan jälkeen uhri ei enää ollut halukas lähtemään torille.

Riidan jälkeen Mänttäri meni piharakennukseen, josta haki pienoiskiväärin, jonka latasi. Mänttäri meni ladatun aseen kanssa sisälle asuntoon, jonka eteisessä häntä vastaan uhri tuli. Mänttärin omien sanojensa mukaan uhri ei pelännyt häntä aseen kanssa vaan käveli kohti.

Mänttäri kertoi oikeudessa, että tällöin hän ampui. Uhri kuoli paikalle muutamassa minuutissa. Mänttärin mukaan teko tehtiin hätävarjelun liioitteluna.

Oikeus ei pitänyt hätävarjeluna

Oikeuden mukaan mikään ei tue Mänttärin kertomusta hätävarjelutilanteesta, vaikka hänellä ja uhrilla onkin ollut illan aikana jonkinlainen tappelu toisiensa kanssa. Tapauksella ei ole myöskään silminnäkijöitä, joten ampumisen kulku on vain tuomitun tiedossa.

– Tekoa ei voida pitää myöskään hätävarjelun liioitteluna, koska mitään väkivallan käyttöön ja hätävarjeluun oikeuttavaa tilannetta ei ole ollut. Mänttäri on itse hakenut aseen, vaikka kyseisellä hetkellä ei ole ollut häneen kohdistuvaa hyökkäystä, oikeus toteaa.

Kahdessa ensimmäisessä poliisikuulustelussa Mänttäri kertoi uhrin ampuneen itseään. Mies muutti kuitenkin kertomustaan, koska paikalla ollut todistaja oli kertonut illan tapahtumista poliisille.

Yhdeksän vuoden vankeuden lisäksi Mänttäri joutuu maksamaan kärsimyskorvauksia uhrin omaisille yhteensä 19 000 euroa.

Tuomio ei ole vielä lainvoimainen.

Lue myös: Mies haki pihavarastosta laittoman pienoiskiväärin ja ampui tuttavaansa metrin päästä rintaan 

Lisää aiheesta:

Uusivuosi päättyi verisesti Iissä: Ex-miehen ampuma nainen löytyi kaupalta – sitten hätäkeskus sai toisen tuskaisen ilmoituksenKaverinsa ystävänpäivänä Raumalla ampunut mies ei syyllistynyt ryöstömurhaanMies ampui toista asiakasta lähietäisyydeltä rintaan helsinkiläisbaari Pataässän edessä – tuomittiin taposta yli kymmenen vuoden vankeuteenJuhannustansseista kaunaa kantanut mies väijytti ex-naisystävän tanssipartnerin Pudasjärvellä – tuomittiin ensin murhasta, hovi tuomitsi tapostaMiestä ammuttiin kaksi kertaa pumppuhaulikolla Kokkolassa – syyttäjä vaatii elinkautista: "Rikos on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä"Romanien välienselvittelyssä meno kuin villissä lännessä – kolmella käsiase mukana karaokebaarissa
KouvolaKäräjäoikeusHenkirikoksetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Kouvola
  • 23.10.16:58
    Poliisi

    Väkivaltaa Kouvolassa, vammoja teräaseesta: Tältä paikalla näyttää

  • 22.10.05:02
    Kissat

    Kuoliaaksi jäätynyt kissanpentu järkytti Kouvolassa – harras toive omistajille

  • 29.9.10:35
    Liikenneonnettomuudet

    Kuski törmäsi pikkulapseen, koiraan ja mieheen suojatiellä – poliisilta painokas muistutus

  • 25.9.15:41
    Rikos

    Poliisilta lisätietoa Kouvolan räjähdetalosta – tällainen arsenaali löytyi

  • 24.9.17:20
    Liikenne

    Erikoinen vyyhti inssiajoissa: Mies veti kokeita miten sattui, mutta antoi oppilaille silti ajokortit