Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

20-vuotias nainen piestiin julmasti somejulkaisun vuoksi, poliisi raiskasi teinipojan – CNN-raportti paljastaa Iranin hallinnon raa'an väkivallan

6:46CNN paljastaa: Mielenosoittajia kidutetaan ja raiskataan Iranissa –"He valitsevat naisista kauneimmat"Katso CNN:n raportti Iranin poliisin käyttämästä väkivallasta videolta.
Julkaistu 22.11.2022 16:04
Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

CNN:n raportti Iranista paljastaa raa'an väkivallan, jota maan hallinto ja viranomaiset käyttää mielenosoittajiin.

Iranin poliisi on pidättänyt arviolta yli 14 000 tuhatta ihmistä syyskuussa alkaneiden mielenosoitusten jälkeen.  

Yksi heistä on Armati Abbasi, 20-vuotias nainen, joka oli tätä ennen jakanut sosiaaliseen mediaan rakkaudestaan eläimiin ja musiikkiin. Mutta pian alettuaan kritisoimaan hallintoa Abbasi katosi.

Myöhemmin 20-vuotias Abbasi tuotiin sairaalaan vakavasti pahoinpideltynä. CNN:n on vahvistanut lääkärien lausunnot, joissa he kertovat siviilipukuisten miesten valvoneen häntä jatkuvasti.

Abbasin sukupuolielimissä oli rajun väkivallan merkkejä, mutta miehet pakottivat lääkärit kirjoittamaan, että raiskaus olisi tapahtunut ennen pidätystä. Iranin hallinnon mukaan Abbasi vietiin sairaalaan "ruoansulatushäiriöiden" vuoksi.

Abbasia syytetään "protestien johtamisesta", josta häntä voi odottaa kuolemantuomio.

Muita uhreja ovat "Hana", iranilainen kurdi, joka kertoo joutuneensa pidätetyksi ja pahoinpidellyksi riisuttuaan ja poltettuaan huivinsa kadulla, sekä 17-vuotias poika, joka kertoo poliisin raiskanneen hänet ja muita pidätettyjä miehiä.

Irakista käsin toimiva kurdilainen oppositiopuolue PAK on nimennyt yli 240 ihmistä, joiden uskotaan olevan kadoksissa pidätysten jäljiltä. Ihmisoikeusjärjestöt uskovat, että luku voi olla tuhansia nimiä suurempi. Jotkut uhreista ovat vain 14-vuotiaita.

Lukuisat todistajat ja silminnäkijät kertovat CNN:lle järkyttäviä tietoja siitä, miten Iranin viranomaiset pahoinpitelevät ja raiskaavat niin pidätettyjä naisia kuin miehiäkin – ja käyttävät seksuaalista väkivaltaa moraaliholhouksensa ylläpitämiseen.

Katso CNN:n raportti videolta artikkelin alusta.

Lue myös: Iranin turvallisuusjoukot tappoivat taas mielenosoittajia – ryöstivät aiemmin ampumansa protestoijan ruumiin ja tulittivat tämän perhettä

14 000:lle kuolemantuomio Iranissa -väite ei pidä paikkansa – lue perusteet: Tuomion kuolemaan voi kuitenkin saada "vihasta jumalaa vastaan"

Aktivisti kuvailee Iranin siveyspoliisin toimintaa mielivaltaiseksi: Saattavat tutkia jopa päällysvaatteiden alta, onko joku pukeutunut minihameeseen

Lisää aiheesta:

16-vuotias iranilaistyttö kuollut "vain siksi, että näytti hiuksiaan metrossa" – väitetyt pahoinpitelijät poliisejaIranissa hirtettiin tänään kaksi miestä – 21-vuotias karatemestari ei saanut puhua perheensä kanssa ennen kuolemaaIran teloitti huiviprotestiin osallistuneen miehen, kyseessä ensimmäinen mielenosoituksiin liittyvä kuolemanrangaistusKansalaisjärjestö: Iranin mielenosoituksissa kuollut ainakin 50 ihmistä – protestit alkoivat "hijabiin väärin pukeneen" naisen kuolemastaKaksi afganistanilaistoimittajaa kertoo joutuneensa Talebanin pahoinpitelemäksi – tilanne sai alkunsa kesken työtehtävän14-vuotias tyttö murhattiin al-Holin leirillä - syyksi epäillään kasvohunnusta luopumista
IranIhmisoikeudetVäkivaltaKuolemantuomioMTV Uutiset LiveUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Iran
  • 5.10.11:40
    Raha

    Iran aikoo uudistaa rahansa: Kymppitonnista tuleekin ykkönen

  • 28.9.13:29
    YK

    Ulkoministeri Valtosen sääret olivat liikaa Iranin valtion televisiolle

  • 27.9.10:01
    Pakotteet

    Iran kutsui kotiin suurlähettiläänsä Britanniasta, Ranskasta ja Saksasta – syynä pakotteiden palauttaminen

  • 27.9.06:32
    Gaza

    Iranin presidentti sanoo maan tukevan kaikkia sopimuksia aselevosta Gazassa

  • 20.9.22:59
    Ydinaseet

    Iran keskeyttämässä yhteistyön Kansainvälisen atomienergiajärjestön kanssa