18-vuotias NHL-varaus Kalle Väisänen teki ensimmäisen maalinsa jääkiekon SM-liigassa ja se oli heti TPS:n voitto-osuma. Sarjakärki TPS löi jumboseura Ässät vieraissa lukemin 3–2.
Väisäsen osuma syntyi ajassa 36.19 ja vei TPS:n 3–0-johtoon. Sakari Salminen nosti Ässät maalin päähän kahdella osumallaan viime minuuteilla, mutta rinnalle porilaiset eivät päässeet.
Peli SM-liigassa oli Väisäselle tulokaskauden 14:s. New York Rangersin tänä vuonna neljännellä kierroksella NHL:ään varaama kotkalaislähtöinen hyökkääjä oli aiemmissa liigaotteluissaan summannut kolme syöttöpistettä.
Katso Ässät–TPS-ottelun maalikooste ylälaidan videolta.
Pelicans– Kärpät 4–2
5:47
Lahdessa ihmetyttivät ja kuohuttivat avauserän maalitilanteet ja -tuomiot. Kärpät meni kultakypärä Saku Mäenalasen osumalla 1–0-vierasjohtoon, vaikka maalia näytti edeltäneen väärä vaihto. Pelicansilta puolestaan hylättiin myöhemmin samassa erässä maali visuaalisena häirintänä.

