Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

11-vuotiasta tytärtä kiusattiin koulussa "haltijakorvistaan" – vasta korjausleikkaus toi avun

Kuvan lähde wric.com
Julkaistu 04.03.2018 15:02

Maria Aarnio

lifestyle@mtv.fi

Bella, 11, kärsi koulukiusaamisesta, johon avun toi vasta plastiikkakirurginen operaatio. Katso yllä olevalta videolta myös, miksi suomalainen Crista päätyi kauneusleikkauksiin!

Bella, 11, kärsi koulukiusaamisesta, joten hänen äitinsä Sabrina Harrington päätti tehdä asialle jotain. Harrington salli lapselleen kosmeettisen toimenpiteen, jossa hänen ulkonevat korvansa korjattiin, kertoo WRIC-uutissivusto.

Katso yllä olevalta videolta myös, miksi suomalainen Crista, 18, päätyi kauneusleikkauksiin!

Harringtonin mukaan kyseessä ei ole sen suurempi toimenpide kuin hammasrautojen käyttäminen.

– Se muuttaa ulkonäköäsi. Jos se saa sinut tuntemaan olosi paremmaksi itsesi suhteen, olkoon niin, Harrington kuvaa.

Lopullinen niitti oli haukkumasana "haltijakorva"

Bella toivoi leikkausta jo kauan ennen kuin äiti suostui. Yahoo-sivuston mukaan lopullinen syy oli haukkumasana "haltijakorva", jota muut lapset käyttivät Bellasta.

Kuvanlähdewriccom
Toimenpiteessä Bellan ulkonevat korvat kiinnitettiin taakse.Kuvan lähde wric.com

Tyttö on leikkaustulokseen tyytyväinen.

– Pidän hiuksiani ylhäällä paljon, enkä ole keskittynyt siihen, näkevätkö ihmiset ne (korvat), hän sanoo.

Lääkärin mukaan on parempi tehdä leikkaus ennen kouluikää

Toimenpiteen tehneen lääkärin mukaan on parempi tehdä leikkaus jo ennen kuin lapsi on koulussa.

Lue myös: Soile jakoi kuvan kasvojensa ongelmakohdasta Facebookissa: "Tunnen itseni erittäin rumaksi ilman meikkiä"

– Meistä on hyvä hoitaa lapset, ennen kuin he menevät kouluun, joten ei ole epätavallista, että hoidan 4–5-vuotiaita, leikkauksen tehnyt Joe Niamtu kuvaa.

– Syy on kiusaaminen tai kaveripaine. Sen on todettu psykologisesti vaikuttavan itsetuntoon tai kehonkuvaan koko elämän ajan.

"Omani leikattiin, kun olin viisivuotias"

Osa jutun lukijoista pitää korvien leikkaamista vääränä tapana suhtautua kiusaamiseen.

– En ole lainkaan samaa mieltä tästä. Opetat lapsellesi, että jos yhteiskunta ei pidä siitä, miltä näytät, ulkonäköä täytyy muuttaa joka kerta, kun yhteiskunta ei pidä siitä, Christy kuvailee 7 News Australian Facebook-sivulla.

Monet ihmiset kuitenkin uskovat, että "plastiikkakirurginen leikkaus" on aivan liian suuri sana kuvaamaan heidän mielestään pientä toimenpidettä, jonka moni aikuinenkin on kokenut jo vuosia sitten.

– Omani leikattiin, kun olin viisivuotias, ja se oli vuonna 1984. Tyttäreni korvat leikattiin, kun hän oli viisivuotias vuonna 2006. Hänelle se tehtiin ensimmäisen kouluvuoden alkaessa, ennen kuin lapset huomasivat asiaa paljon tai (ennen kuin he) kiusasivat häntä. Ei ole kivaa, jos sinua kutsutaan Dumboksi tai isokorvaksi, Sian kirjoittaa.

Lähde: Au.news.yahoo.com, Wric.com, Facebook

Lisää aiheesta:

Leah vahasi 3-vuotiaan tyttärensä kulmakarvat – someraivo repesi: "Monet kutsuivat minua huonoksi äidiksi"Amerikkalaisnainen laitatti täyteaineita huuliinsa – karmea reaktio: "Se oli aivan epätodellista"Céline, 26, käytti tuhansia kauneusleikkauksiin, mutta joutui pettymään – ei löydä poikaystävää157-senttinen Emily käytti satatuhatta dollaria kiistanalaiseen kauneusoperaatioon: "Olivatko kivut ja hinta sen arvoisia?"Paulan, 38, tyttövauvalle ehdotettiin yllättäen kosmeettista korjausleikkausta – huomaatko miksi? ”Minun mielestäni hän on söpö”20-vuotias Jasmin haluaa pienennyttää rintansa – saanut jopa tappouhkauksia haaveensa vuoksi
KauneusleikkauksetMitä ihmettä?Kauneus ja tyyliLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Kauneusleikkaukset
  • 26.8.20:41
    Viiden jälkeen

    Kauneusleikkauksiin liittyy aina riskejä – näin monta tapausta korvataan vuosittain

  • 23.8.19:08
    Painonhallinta

    Mikä on "Ozempic-vagina"? Termi voi hämmentää

  • 2.8.14:08
    Turkki

    Turisti kuoli hiustensiirron jälkeen Turkissa – poliisi tutkii

  • 10.7.13:15
    Henny Harjusola

    Henny Harjusola kertoo, miksi käy kauneusoperaatioissa Turkissa – nauhoittaa videon läheisilleen ennen leikkauksia

  • 9.7.16:02
    Kuolleet

    Suomalainen somevaikuttaja kuoli kauneusoperaation jälkeen Turkissa – tämä tapauksesta tiedetään