Jauhelihapula puhuttaa. Voitaisiinko saatavuutta parantaa korottamalla hintoja?
Valtiontalouden tarkastusviraston asiantuntijat pohtivat heinäkuisessa blogikirjoituksessaan Suomea riivaavan jauhelihapulan syitä ja seurauksia.
Johtavan tuloksellisuustarkastaja Nina von Hertzen-Oosin ja tuloksellisuustarkastusneuvos Visa Paajasen mukaan julkisuudessa on keskusteltu paljon muun muassa siitä, että maatilojen väheneminen olisi syynä jauhelihan riittämättömyyteen.
– Maatilojen määrän väheneminen ei ole syy jauhelihapulalle. Jos se aiheuttaisi pulaa, maito olisi loppunut jo aikaa sitten Suomesta, blogikirjoituksessa todetaan.
Asiantuntijat osoittavat syyttävän sormen sen sijaan markkinoiden huonoon toimintaan. Heidän mukaansa jauhelihan hinnalla voitaisiin helposti säätää kulutusta.
– Pulaa ei olisi, jos kauppa hinnoittelisi jauhelihan kysynnän mukaan. Nyt kauppa mieluummin myy "ei-oota" tai rajoittaa asiakkaiden ostomääriä kuin nostaa hintaa.
Pitäisikö jauhelihan olla yhtä kallista kuin kahvin?
Paajanen ja von Hertzen-Oosi kuvaavat tilannetta merkilliseksi: jostain syystä kauppa haluaa pitää hinnan alhaalla ja hyllyt tyhjinä. Asiantuntijat ihmettelevät, miksi jauhelihalle ei tehdä samaa kuin kahville.


