Suussa sulavat sokeriset makeiset lähtivät maailman valloitukselle piparmintun makuisina peltirasioissa Itävallasta.
Parikymmentä vuotta myöhemmin kehitetyt keräilijöiden himoitsemat PEZien muoviset annostelijat valloittivat maailman ja Suomen 60-luvulla Disneyn hahmoina.
Peikolan veljekset hurahtivat täysin PEZeihin jo 18 vuotta sitten, kun Markku Peikola osti tyttärelleen PEZejä lahjaksi.
– Etsin vuoden ikäiselle tyttärelleni lahjaa, jota olisi myöhemminkin kiva keräillä. Menin sitten Salossa iltatorille ja rouvashenkilöllä oli myynnissä kolmetoista PEZiä.
Kummisetänä veli Pirkka innostui myös PEZeistä
– Kyllä tässä vuosien saatossa on aika paljon kerätty. Nyt koossa on hiukan alle parituhatta annostelijaa. Etsimme koko ajan lisää, kertoo Pirkka Peikola
Peikolan veljesten mukaan vieraat ovat aika hämmästyneitä nähdessään PEZ-kokelman.
– Kyllähän se hämmästyttää herättää. Aika monta kertaa olen kuullut toteamuksen, että hulluja on monenlaisia. Kyllä se hymyn kirvoittaa huulille. Ihmiset ovat iloisia, kun näkevät vanhoja leluja, naurahtaa Markku Peikola.
PEZ-keräilijöitä kymmeniä Suomessa
Peikolan veljekset eivät suinkaan ole ainoat PEZeihin hurahtaneet, sillä toukokuussa järjestetään Suomessa jo kymmennen kerran PEZ-keräilijöiden messut.


