Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

MTV:n makutestissä Fazerin kohuttu konvehtirasia: Uutuussuklaa sai murskatuomion – näistä tykättiin

Neljä klassikkokonvehtia sai lähteä tutusta kohvehtirasiasta.
Neljä klassikkokonvehtia sai lähteä tutusta kohvehtirasiasta.
Julkaistu 20.11.2015 10:49

Heli Mettänen & Petra Tuominen

Perinteinen Fazerin Present-konvehtirasia on kokenut muodonmuutoksen ja sitä on täydennetty uutuussuklailla. Katso videolta, miellyttivätkö uutuusmaut MTV:n kokoamaa raatia!

MTV:n ruokasivusto Makuja.fi kokosi yhteen raadin, joka maisteli Fazerin Present-kohvehtirasian uutuussuklaita. Uutuuksien joukosta löytyi sekä suosikki että inhokki.

Perinteiseen rasiaan neljä uutuusmakua

TIESITKÖ? Aiemmin 300 grammaa painanut Present-rasia on tätä nykyä 40 grammaa kevyempi – ja siinä on kaksi konvehtia vähemmän kuin aiemmin. 

Fazer uudisti jouluksi 2015 perinteisen Present-konvehtirasian. Uudistuksen myötä klassikkorasiasta poistettiin karpalo-, caramel- ja cappuccino toffee -konvehdit.

Poistettujen konvehtien tilalle rasiaan lisättiin neljä uutuusmakua: sitruunapiirakka, marmeladi, caramel fudge ja mantelitryffeli. Vanhoista tutuista konvehdeista paikkansa onnistuivat säilyttämään toffee-, latte- ja minttukonvehdit. 

suklaa1
Tältä näyttävät Present-konvehtirasian uutuussuklaat sitruunapiirakka, marmeladi, caramel fudge ja mantelitryffeli.

Osa suklaista keräsi ylistystä, mutta makuraati koki myös pettymyksen. Yksi uutuuskonvehdeista ei kuitenkaan tehnyt makuraatiin suurta vaikutusta. 

– Todella outo. Aluksi ei maistu miltään, mutta sitten tulee outo sivumaku. Todella tuhti ja jättää kelmun suuhun, raatilaiset arvioivat konvehtia

Löytyipä uutuussuklaiden joukosta myös monta positiivista yllätystä – sekä yksi mielipiteet jakava ”mummokonvehti”. 

Katso videolta raadin tarkat arviot Fazerin uuden Present -rasian konvehdeista!

Katso video täältä.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Jätätkö tämän konvehdin aina rasian viimeiseksi? Suomen kiistellyin suklaa saa nyt oman pakkauksensa – katso makutesti!Huomasitko jo? Nämä konvehdit katosivat kauppojen hyllyiltä – Fazer: "Joistain tuotteista pitää aina välillä luopua"Lisää karkkia ja suklaata! Pandan ja Cloettan uutuudet paljastuivat – Juhlapöydän konvehdeissa oleellinen muutos "Geisha, Julia, Fazerina..." – nämä ovat joulun suosituimmat makeiset!Suomalaiset shokissa suosikkikonvehdin katoamisesta – näin vastaa FazerIS: Todellinen suklaayllätys! Fazer muutti suosikkituotteen sisällön lähes täysin
Makuja

Tuoreimmat aiheesta

Makuja
  • Eilen17:32
    Ruoka

    Akis on kouluttanut kokkeja suomalaisravintoloihin yli 30 vuotta – kaikki lähtee intohimosta

  • Eilen08:43
    Leivonta

    Älä tee tätä joulutorttuvirhettä

  • pe18:04
    Takaisinvedot

    Oletko pähkinä- tai vehnäallergikko? Karl Fazerin konvehtirasiassa vääriä suklaita

  • pe14:16
    Ruoka

    Helppo pullajälkkäri on nyt jättihitti somessa! Testaa vaikka isänpäiväksi

  • pe06:39
    Ruoka

    Tätä Henri Alén ei missään nimessä nyt ostaisi ruokakaupasta