Tämän blogin lähestyessä 10 vuoden ikää, on aika siirtyä menulla eteenpäin. Aloitin Sivumaun maaliskuussa 2010. MTV3:lle päädyin 2012 tammikuussa yleisen haun pohjalta. Maikkarin sivut tarjosivat hienon ponnahduslaudan kehittyneempään tekemiseen. Blogipostauksia ehti kertyä tänne yli 800 kpl.
Nyt on aika siirtyä takaisin kotipesälle, osoitteeseen www.sivumaku.fi.
Blogi ei ole siellä vielä tämän kirjoittamishetkellä valmis järjettömän kiireisen syksyn ja joulumenojen takia, mutta joululoman aikana yritän saada sen paketoitua, samalla opetellen sivuston rakentamista.
Pysyt parhaiten kärryillä uusista herkullisista ruoista ja tuulista seuraamalla Sivumakua Facebookissa, Instagramissa (myös Stories) ja Twitterissä.
8 VUODEN KYLÄILY. Näinä kahdeksana Maikkari-vuotena Sivumaku on kasvanut pienestä haastajasta melko tunnetuksi ruokablogiksi, jolla on vielä kasapäin saavutettavaa. Pienintäkään kisaväsymistä ei ole ollut eikä ole näköpiirissä. Ruoka ja juoma kun ovat siitä kiitollisia asioita, että ne koskettavat jokaista päivää oli blogia tai ei. Ja kun sellainen on, haastaa se käsittelemään aihetta päässä ja suussa enemmän tietoisesti kuin pelkkänä nautiskelijana. Sen kautta olen oppinut valtavasti ruoasta ja juomasta.
