Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Hyvästi Fanipalat – Fasupalat tekevät paluun!

Muistatko vielä Fasupalat?
Muistatko vielä Fasupalat?Fazer
Julkaistu 04.01.2017 10:29

MTV LIFESTYLE

Fazer tiedotti keväällä 2016 ostaneensa takaisin vanhat keksimerkkinsä Dominon, Jaffan ja Fanipalan. Nyt yritys on palauttamassa myös Fanipalojen vanhan nimen käyttöön.

Elintarvikekonserni Fazer osti viime keväänä takaisin Domino-, Jaffa- ja Fanipala-tuotemerkit, jotka olivat välillä Mondelezin omistuksessa. Kaupan myötä Fazer halusi vahvistaa osuuttaan keksimarkkinoilla.

Kevään uutuustuotelanseerauksiensa yhteydessä Fazer aikoo nyt palauttaa Fanipalojen nimen takaisin Fasupaloiksi.

Fazerin keksituotemerkit ovat olleet Suomen markkinoilla pitkään. Domino lanseerattiin vuonna 1953, Jaffa 1969 ja nykyisin Fanipalana tunnettu Fasupala 1997.

– Viime vappuna kolme klassikkokeksiä palasi kotiin, kun Fazer osti takaisin Domino, Jaffa ja Fanipala-brändit. Uutisen julkaisusta kesti alle minuutti, kun saimme jo ensimmäisen Fasupala-nimen palauttamista koskevan kuluttajaviestin. Kuuntelimme suomalaisia ja palautamme ylpeydellä Fasupala-nimen käyttöön. Keksit valmistetaan keksitehtaassamme Vantaan Fazerilassa.Fasupalan herkullinen alkuperäinen resepti on vuodelta 1997, Fazerilta kerrotaan.

Fazerin makeisuutuudet saapuvat kauppoihin helmikuun alussa ja samalla ilmestyvät hyllyihin myös Fasupalat. 

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Merkkari-karkit palaavat kauppoihin Muistatko vielä Voimariinin ja Raiderin? 5 tuttua ruokaa, jotka tunnettiin ennen eri nimelläTiesitkö tätä Domino-kekseistä? Klassikkotuotteeseen tehtiin oleellinen reseptimuutosFazerilta huima uutuus? Prisman sivuilla myynnissä mielipiteet jakava Jaffa-keksiSuomalaiset sekosivat Vihreät kuulat -kekseistä: Nyt tulevat myös uudet Dominot!Fazer ostaa keksejään – Domino, Jaffa ja Fanipala palaavat takaisin
Makuja

Tuoreimmat aiheesta

Makuja
  • Eilen14:32
    Viinit

    Tässä on "Alkon paras punaviini" – voittaja valittiin 250 pullon joukosta

  • Eilen07:55
    Ruoka

    Jesse odotti Foodoran tilausta lähes kaksi tuntia – taustalta paljastui erikoinen toimintatapa: "Kusevat ravintoloiden muroihin"

  • to17:22
    Ruoka

    Edullinen sesonkiherkku säilyy jääkaapissa jopa kuukausia: "Jos nyt ostaa, niin voi syödä jouluna"

  • to08:34
    Ruoka

    Keititkö vahingossa "surumunan"? Tätä se tarkoittaa

  • ke17:21
    Ruoka

    Kaiverra halloween-kurpitsa helposti – yksi kikka auttaa huomattavasti!