Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Fazerilta huikea uutuussuklaa – sitä saadakseen täytyy kuitenkin nähdä hieman vaivaa: ”Ihan piti tätä varten käydä tänään passikuvassa”

2:15Näin valmistuvat Fazerin suositut Turkinpippurit
Julkaistu 28.06.2018 12:44

Laura Matilainen

laura.matilainen@mtv.fi

Fazer on tuonut markkinoille huikean, kaksi suomalaisten suosikkimakua yhdistävän suklaauutuuden.

Oletko koskaan tullut ajatelleeksi, kuinka Turkinpippurit oikein valmistetaan? Katso vastaus videolta. 

Moni sosiaalisen median käyttäjä on jo ehtinyt riemuitsemaan markkinoille vastikään saapuneesta suklaauutuudesta, Fazerin Tyrkisk Peber -suklaasta. Tässä mielenkiintoisessa uutuudessa yhdistyvät suomalaisten suosikkisuklaa Fazerin Sininen ja suolainen salmiakkikaramelli Turkinpippuri.

Vaikka yhdistelmä kuulostaisikin enemmän kuin houkuttelevalta, sitä saadakseen täytyy nähdä hieman vaivaa, sillä lähikauppoihin suklaa ei ainakaan vielä ole rantautunut. Viking Line Suomen Facebook-päivityksen mukaan jännittävää uutuutta on saatavilla tällä hetkellä vain laivoilta ja lentokentältä.

Somessa iloitaan ja suunnitellaan laivomatkoja

Päivitys uutuuden saapumisesta on saanut lukuisat ihmiset himoitsemaan uutuutta. Vaikka Turkinpippuri on mielipiteitä jakava makeinen, kommenttien perusteella suuri osa ihmisistä on yhdistelmästä enemmän kuin innoissaan. Monet ovat jo ryhtyneet suunnittelemaan reissuja vain ja ainoastaan suklaankiilto silmissään.

– Ihan piti tätä varten käydä tänään passikuvassa, että saa virallisen luvan poistua maasta hakemaan Fazeria, eräs kommentoija toteaa.

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä. 

Muutama kommentoija on jo ehtinyt uutuutta maistamaankin.

– Juuri ostin juhannuksena laivalta.....IHAN TAJUTTOMAN HYVÄÄÄÄ, Facebookissa iloitaan.

– Ja on aivan mahtavan makuista...ehkäpä jopa laittoman hyvää.. 

Samankaltaisia riemunkiljahduksia saatiin kuulla helmikuussa, kun Fazer toi markkinnoille suosikkikeksin makuisen Domino -suklaalevyn. Myös tätä uutuutta sai aluksi vain laivoilta, lentokentältä ja Finnairin lennoilta. 

Lähde: Facebook

Lisää aiheesta:

Tämä suklaalevy ei lopu ihan heti kesken! Fazer toi myyntiin vuoden täräyttävimmän uutuuden – myytiin loppuun minuuteissaFazer toi myyntiin kaksi ikisuosikkia yhdistävän uutuussuklaan – ja nyt sitä jaetaan ilmaiseksi: ”Nyt sinne aamuyöllä jonottamaan”Supersuositusta karkista tulee myyntiin uusia makuja – näitä olet aina halunnut maistaa!Tässäkö maailman herkullisin työpaikka? Syö Nutellaa niin paljon kuin jaksat – ja vielä palkkaa vastaan! Pätkis-uutinen räjäytti somen: Suosikkipatukkaa saa pian levynä!"Kohusuklaa" tekee paluun! Fazerin markkinoilta poistunut suklaalevy palaa myyntiin
SuklaaMakeisetMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Suklaa
  • Eilen17:14
    Ruoka

    100 päivää jouluun! Näin saat joulukonvehteja yli puolet halvemmalla

  • 6.9.17:31
    Ruoka

    Nyt on helppo brownie! Ellimaijan ohjeella "ihanan tahmea" lopputulos

  • 7.8.07:44
    Ruoka

    Karu muutos suklaalevyihin – miten leipominen nyt onnistuu?

  • 28.7.10:51
    Fazer

    Fazerin tutut suklaalevyt kutistuvat

  • 23.7.14:33
    Takaisinvedot

    Ruokavirastolta varoitus: Salmonellariski suklaassa!