Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Äijämättöä illan lätkämatsiin – poimi herkulliset vinkit!

Tacoja on mukava syödä televison ääressä.
Tacoja on mukava syödä televison ääressä.
Julkaistu 15.05.2016 09:30

MTV LIFESTYLE

Jääkiekon MM-kisoja seuratessa on otollinen aika nauttia huolella valmistettua "äijämättöä"!

Makuja.fi kokosi yhteen Jani Kinnusen Sivumaku-bogista reseptejä, joiden tuloksia on helppo herkutella jääkiekko-ottelun aikana. Mukana on monta gourmet-versiota tutuista sormisyötävistä!

Mole-kastike ja oluessa haudutettu possunposki -taco

Tacojen väliin voi hyvin annostella jauhelihan ohella myös suomalaisten viime vuosina löytämää lihaherkkua, pulled porkia. Kinnunen suosittelee valmistamaan possutäytteen rinnalle tacoihin omaa suosikkiaan, mole-kastiketta.

KATSO RESEPTI: Mole-kastike ja oluessa haudutettu possunposki -taco

Hot Dog kokonaan itse tehtynä

hodari

Hodari on tuttu herkku, mutta milloin olet viimeksi valmistanut hodarit alusta saakka itse? Sivumaku-blogin hodarireseptillä valmistuvat herkulliset hodarit – ilman valmissämpylöitä.

KATSO RESEPTI: Hot Dog kokonaan itse tehtynä

Chilli Dog – jenkkiherkun ensipuraisu

gyros3

New Yorkin tyyliin valmistettu hodari on niin ikään mitä oivallisinta herkkua lätkämatsin seuraksi. Kokeile amerikkalaisen katuruokaklassikon reseptiä!

KATSO RESEPTI: Chilli Dog

Bánh mì lihapullilla ja hoisin-majoneesilla – vietnamilaista katuruokaa

hodari (1)

Vietnamilainen katuruokaklassikko, Bánh mì, on kuin aasialainen versio suomalaisille tutusta hodarista. Lihapullia sisältävä herkullinen leipä on loistavaa vaihtelua nakkikioskeilta tutulle herkulle!

KATSO RESEPTI: Bánh mì lihapullilla ja hoisin-majoneesilla

Karitsa-gyros – kreikkalainen katuruoka

gyros

"Kreikkalainen roskaruoka", gyros, muistuttaa sekin tyyliltään tietyiltä osin suomalaisille tuttuja hodareita. Naan-leivän sisälle tähän herkkuun asetellaan lammasta.

KATSO RESEPTI: Karitsa-gyros – kreikkalainen katuruoka

Baja Fish Taco eli kalataco chilimajoneesilla ja mango-retiisisalsalla

kalataco

Kalaa ei kannata unohtaa, jos tarkoitus on valmistaa äijämäistä herkkua kaloreista piittaamatta. Kala toimii yllättävän hyvin muun muassa tacojen täytteenä.

KATSO RESEPTI: Baja Fish Taco

Slovakia–Suomi-ottelu sunnuntaina 15.5. klo 20.15 MTV3- ja MTV Sport 1 -kanavalla sekä MTV Katsomossa. MTV Sport 1:llä ja Katsomossa lähetys alkaa klo 19.30, MTV3:lla klo 20.00.

Lisää aiheesta:

Petran ja Nooran "meksikolainen pyttipannu" on kuin astetta parempi nachopelti – testaa helppo ohje!Nerokkaat hodarit, järjettömän hyvät lihapiirakat ja muut eväät kisakatsomoon – nappaa parhaat ohjeet!Julian kermaista kanakastiketta ylistetään – MTV testasi helpon hittiohjeen: "Voisin nuolla lautasen"Täydellisen helppo ruoka säilyketonnikalasta – huippukokin korona-ajan arkiruoan osaat sinäkin taatusti tehdä!Juhannusruoka ja -reseptit: Parhaat salaatit ja grilliruoat – jälkkäriksi vaikka britakakku tai maailman helpoin raparperipiirakkaTäydellisen helppo ruoka säilyketonnikalasta – Michelin-kokin korona-ajan arkiruoan osaat taatusti tehdä sinäkin
SivumakuMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Sivumaku
  • 01.12.201918:01
    Kanaruoka

    Sivumaku-Jani kannustaa suomalaisia käyttämään viiniä ruoanlaitossa: "Marsala-kanan tulisi olla jokaisen tuntema ruokalaji"

  • 24.11.201914:02
    Pasta

    Jani loihti täynnä proteiinia olevan herkkupastan: "Niin täydellinen pakkaspäivän ruoka kuin olla ja voi"

  • 04.11.201920:00
    Pasta

    Oletko testannut tätä hämmentävän hyvää spagettiruokaa? Yksinkertaista, mutta todella hyvää: "Nopea ja helppo valmistaa"

  • 25.09.201908:08
    Ruoka

    Jani yritti tehdä kotona McDonald’sin burgeriklassikon, mutta pieleen meni: "Tästä tuli sata kertaa parempi"

  • 11.07.201917:02
    Illallinen

    Maukas kanapata lämmittää koleilla kesäkeleillä: ”Satoi tai paistoi, arkeen ja juhlaan – aina erinomainen valinta”