Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Zimbabwen lentoturma vei monen työkaverin, esimiehen ja ystävän hengen – näin yrityksissä surraan: "Uskomme selviävämme toinen toistamme tukien"

1:25Lentoturmassa menehtyi huippujohtajia
Julkaistu 26.11.2018 12:33(Päivitetty 26.11.2018 13:37)
Toimittajan kuva

Eerikki Pitkänen

eerikki.pitkanen@mtv.fi

Tiedot työkavereiden ja hyvien ystävien kuolemasta on otettu vastaan raskain mielin UPM:n ja Lassila & Tikanojan työpaikoilla.

Neljä suomalaista kuoli perjantaina Etelä-Afrikassa Zimbabwessa, kun heitä kuljettanut pienkone putosi maahan. Myös koneen paikallinen ohjaaja Barry Style menehtyi turmassa.

Sekä metsäyhtiö UPM että Lassila&Tikanoja tiedottivat lauantai-iltana, että turmassa kuolivat UPM:n biorefining-liiketoiminta-alueen johtaja Heikki Vappula ja Lassila & Tikanojan toimitusjohtaja Pekka Ojanpää.

Asianajotoimisto HPP vahvisti tänään, että yksi kuolonuhreista oli yrityksen osakas Harri Hynninen.

Neljäs uhri oli kansainvälisen it-alan yrityksen, Multi Supportin Suomen maajohtaja Kari Partanen. Asian vahvisti yrityksen toimitusjohtaja Kim Hellum tiedotteella iltapäivällä.

Henkilökunnalle tarjolla kriisiapua

Uusi viikko alkoi surullisissa tunnelmissa useissa yrityksissä. Viikonlopun turmassa oli kuollut monen työkaveri, esimies ja hyvä ystävä.

– Onnettomuus tuli tietoon uutisvirran kautta, ja tietysti siinä ruvettiin pelkäämään pahinta ja varautumaan tilanteeseen. Omaisilta saimme lauantai-iltana vahvistuksen, että Pekka on menehtyneiden joukossa, kertoo Lassila & Tikanojan yhteiskuntasuhdejohtaja Jorma Mikkonen.

Hän ehti työskennellä Ojanpään alaisena lähes seitsemän vuoden ajan.

– Olimme erittäin läheisiä. Tehtiin päivittäin töitä ja keskusteltiin. Vaikka Pekka oli lähdössä joulukuun alusta uusiin tehtäviin, niin kyllä tämä kuolema on surullinen ja lopullinen tapahtuma.

Työyhteisö muistaa toimitusjohtajaa tänään suruliputuksella yhtiön toimipisteissä. Henkilökunta kokoontui myös muistotilaisuuteen, ja heille tarjotaan kriisiapua.

– Työkaverit voivat käydä kirjoittamassa muistonsa ja osanottonsa omaisille työpaikan adressiin, Mikkonen kertoo.

Lue myös: Ystävä kertoo Zimbabwessa kuolleen Lassila & Tikanoja -toimitusjohtajan poismenosta: "Tietoa alkoi pikku hiljaa tihkua – tätä on äärimmäisen vaikeaa käsitellä"

"Suru on kova"

Toistaiseksi ei ole vielä tiedossa, millaisia vaikutuksia yllättäen tapahtunut kuolemantapaus yrityksessä jättää jälkeensä.

Toimitusjohtajana työskennelleen Ojanpään oli tarkoitus siirtyä uusiin tehtäviin joulukuun alussa Suominen Oyj:n toimitusjohtajaksi. Yhtiö nimitti väliaikaiseksi toimitusjohtajaksi talousjohtajansa Tuomas Mäkipeskan. Uutena toimitusjohtajana aloittaa vuoden vaihteessa Eero Hautaniemi.

– Menetys ja suru on kova, mutta uskomme selviävämme toinen toistamme tukien, Mikkonen toteaa.

Lue myös: Zimbabwen poliisi MTV Uutisille: Lentoturmassa kuolleet suomalaiset olivat metsästysmatkalla – onnettomuus palatessa safarilta Viktorian putouksille

"Henkilöstö on ottanut tilanteen raskaasti"

Myös metsäyhtiö UPM:n henkilökunta muisti johtajaansa hiljaisella hetkellä.

– Henkilöstö on ottanut tilanteen luonnollisesti todella raskaasti. Kyllä se koskettaa meitä kaikkia, kertoo Antti Ylitalo yhtiön viestinnästä.

Toistaiseksi hän ei osaa sanoa, millaisia vaikutuksia biorefining-liiketoiminta-alueen johtaja Heikki Vappula kuolemalla on yritykselle.

– Tehdään kaikkemme, että asiat jatkuvat normaalisti. Henkilöstölle tarjotaan työterveyshuollon keskusteluapua.

"Syvä osanotto perheelle"

Asianajotoimisto HPP julkaisi tänään lyhyen tiedotteen osakkaansa Harri Hynnisen kuolemasta onnettomuudessa.

– Har­ri oli erit­täin ar­vos­tet­tu ja pi­det­ty ih­mi­nen ja am­mat­ti­lai­nen. Esi­tän toi­mis­tom­me puo­les­ta sy­vän osan­ot­to­ni hä­nen per­heel­leen, HPP:n toi­mi­tus­joh­ta­ja Mark­ku Mä­ki­nen kirjoitti yhtiön tiedotteessa.

Yhtiö ei halua asiaa enempää kommentoida julkisuudessa.

Juttua päivitetty kello 13.37: Multi Support vahvisti, että yksi turman uhreista oli sen Suomen maajohtaja Kari Partanen.

Lisää aiheesta:

LM: Otkes tutkii Zimbabwen lentoturmassa kuolleiden matkajärjestelyjä – neljän suomalaisen metsästysmatka sai traagisen lopunUPM:n toimitusjohtaja hoitaa väliaikaisesti Zimbabwen lentoturmassa kuolleen Heikki Vappulan tehtäviä – viisi ihmistä sai surmansa tuhoisassa onnettomuudessaZimbabwen lentoturman neljäs suomalaisuhri varmistui: Kari Partanen oli it-yrityksen maajohtaja – "Teemme kaikki voitavamme auttaaksemme Karin perhettä"Suomalaisjohtajien paluumatka safarilta päättyi traagisesti – tämä Zimbabwen lentoturmasta tiedetäänYstävä kertoo Zimbabwessa kuolleen Lassila & Tikanoja -toimitusjohtajan poismenosta: "Tietoa alkoi pikku hiljaa tihkua – tätä on äärimmäisen vaikeaa käsitellä"Zimbabwen traagisessa lentoturmassa kuoli UPM:n johtaja – Uhrien joukossa myös Lassila & Tikanojan toimitusjohtaja
Zimbabwen lentoturmaZimbabweLento-onnettomuudetUPMAfrikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Zimbabwen lentoturma
  • 24.04.201921:24
    Boeing

    Boeing: Pudonneiden koneiden aihauttama kriisi maksanut yhtiölle jo miljardin

  • 21.02.201917:58
    Zimbabwe

    Neljä suomalaista surmanneen Zimbabwen lentoturman tutkinta etenee pienin askelin – Otkesin johtava tutkija: "Lopulta saatiin joku langan ääreen"

  • 04.02.201919:24
    Zimbabwe

    Otkes harkitsee keskeyttävänsä Zimbabwen lentoturmatutkinnan – neljä metsästysmatkalla ollutta suomalaista kuoli onnettomuudessa

  • 22.12.201809:39
    UPM

    Zimbabwen traagisessa lentoturmassa kuolleen UPM-johtajan ystäviltä koskettava muistokirjoitus HS:ssa: "Heikki oli perhettään syvästi rakastava aviomies ja isä sekä luotettava ystävä"

  • 13.12.201808:50
    Zimbabwe

    Zimbabwen lentoturman suomalaisuhrien omaiset julkaisivat koskettavan kuolinilmoituksen HS:ssä: "Olette aina sydämissämme"