Poliisien aktiivijoukkue kohtasi tänään espoolaiset somalinuoret Keski-Espoon urheilupuistossa.
Poliisien 6-4 voittoon päättyneen ystävyysottelun taustalla oli välien lähentämisen lisäksi myös syvempi, vakavampi asia. Suomessa asuvia ulkomaalaistaustaisia nuoria on joutunut ääri-islamistien houkuttelun ja värväyksen kohteeksi. Ilmiö ei ole vielä laaja, mutta molempien osapuolten mukaan asiaan on puututtava nyt.
Yksi ongelma on se, että ulkomaalaistaustaisten nuorten on ollut vaikea luottaa viranomaisiin.
– Poliisilla ja somalinuorilla ei ole kauhean hyvät välit. Tällainen peli lähentää nuoria ja poliisia tosi hyvin, ja toivon että, jatkossa nuoret uskaltavat työskennellä entistä paremmin poliisin kanssa, kertoo joukkuetta kasaamassa ollut Hanad Yasin.
Ongelmia on ollut Yasinin mukaan esimerkiksi siinä, että nuoret eivät välttämättä uskalla kertoa kaikkia asioita poliisille.
Tämän päivän ottelu pedattiin keväällä Kirkon ulkomaanavun keskustelutilaisuudessa, jossa nuoret haastoivat poliisit pelaamaan. Tapaamisen aiheena oli värväys ääri-islamilaisten riveihin.
– Meille järjestetiin mahdollisuus tavata espoolaisia nuoria, joita oli yritetty värvätä ISIL:in riveihin. Pojat kertoivat meille ja muille paikalla oleville, kuinka tällainen värväys tapahtuu, Kilpeläinen sanoo.
Nuorten tarinat ovat muistuttaneet poliisia siitä, että nämä asiat on otettava Suomessakin vakavasti.
– Onneksi Suomessa väkivaltainen ekstremismi on harvinainen ilmiö, mutta asia on tiedotettava ja otettava huomioon.
Kyse ei ole ainoastaan ulkomaalaistaustaisista nuorista, vaan poliisitarkastaja Kilpeläisen mukaan meillä on Suomessa iso joukko myös kantasuomalaisia nuoria, jotka ovat syrjäytyneitä ja täten helppoja kohteita erilaiselle värväystoiminnalle.

