Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ysäritähti Leila K rajussa välikohtauksessa poliisiasemalla: ”Verta ryöppysi otsastani"

Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 13.10.2017 18:58

MTV VIIHDE

Leila K muistelee traumaattisia tapahtumia Expressenin haastattelussa. 

Ruotsalainen elektropop- ja rap-artisti Leila K kertoo kuinka hän joutui poliisin pahoinpitelemäksi kaksi vuotta sitten.

Expressenin mukaan poliisi pidätti artistin päihtyneenä ajamisesta epäiltynä Västbergan kaupunginosassa Tukholmassa, ja vei tämän asemalle. Leila K pääsi kirjautumaan ulos kuusi tuntia myöhemmin, mutta huomasi, ettei hänen tietokoneensa ja puhelimensa ole takavarikoitujen tavaroiden joukossa.

Hän ei suostunut allekirjoittamaan palautuskuittia vaan repi sen palasiksi. Silloin artistin mukaan vartija hyökkäsi ja pahoinpiteli hänet. 

– Se tuli kuin salama kirkkaalta taivaalta. Hän töni löi minua, veti minua lattialla ja raahasi minut takaisin selliin, Leila K kertoo.

Käytävällä tapahtunut pahoinpitely tallentui valvontakameroihin. Leila K:n mukaan pahoinpitely jatkui sellissä. 

– Hän potkaisi minua päähän ja verta ryöppysi otsastani. Minun piti istua ja vuotaa verta sellissä kymmenen minuutin ajan ennen kuin pääsin vapaaksi.

Poliisipartio kuvasi Leila K:n tapauksen jälkeen. Alustavaan tutkimukseen käytetty kuva osoittaa, kuinka artistin kasvot olivat peittyneet verestä, joka virtasi otsassa olevasta haavasta.

Hovioikeus tuomitsi 26-vuotiaan vartijan kolmen kuukauden vankeusrangaistukseen pahoinpitelystä. Hänet myös irtisanottiin työstään. Vartija itse kiisti pahoinpitelyn.


Lisää aiheesta:

Amerikkalaispoliisi painaa kepposen tehnyttä teinipoikaa niskasta, nuori kiljuu – raju pahoinpitely tallentui videolleEntinen tv-tähti joutui karmivan pahoinpitelyn kohteeksi – toinen silmä lähes sokeutuiExpressen: Jengi hakkasi Jarmon tajuttomaksi kauppakeskuksessa – "Tuntui kuin ylitseni ajettaisiin panssarivaunulla"Kampaaja jakoi puhuttelevan kuvan perheväkivallan uhriksi joutuneesta naisestaIkeassa kaksi ihmistä surmannut hakattiin rajusti vankilassaNightwishin ex-laulaja ryöstettiin ja pahoinpideltiin – "Olen järkyttynyt ja mustelmilla"
Musiikki

Tuoreimmat aiheesta

Musiikki
  • Eilen23:00
    Terrorismi

    Parikymppinen ruotsalaismies suunnitteli joukkomurhaa – kohteena Euroviisut

  • Eilen18:30
    Ruisrock

    Lily Allen Ruisrockiin

  • Eilen16:01
    Lasse Norres

    IL: Lasse Norreksen hautajaiset ovat tänään

  • ti06:00
    XL5

    1990-luvun poikabändi XL5 tekee paluun

  • ma15:10
    Kuolleet

    Reggaelegenda Jimmy Cliff on kuollut