Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yrittäjägallup: Yrittäjien tyytyväisyys hallitukseen laskussa – "Hätäinen alv-korotus näkyy tuloksissa"

Mikael Pentikäisen mukaan kyselyn tuloksissa näkyy yrittäjien kritiikki hätäistä alv:n korotusta kohtaan ja hallituksen heikkous luoda kasvua.
Mikael Pentikäisen mukaan kyselyn tuloksissa näkyy yrittäjien kritiikki hätäistä alv:n korotusta kohtaan ja hallituksen heikkous luoda kasvua. MTV Uutiset
Julkaistu 29.06.2024 06:00
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Selvästi yli puolet yrittäjistä on edelleen tyytyväisiä hallitukseen ja sen keskeisiin ministereihin, mutta tyytyväisyys on kääntynyt laskuun, Suomen Yrittäjien tuore Yrittäjägallup kertoo.

Hallituspohjaan on tyytyväisiä 60 prosenttia yrittäjistä ja tyytymättömiä 29 prosenttia. Eniten tyytyväisyyttä on teollisuudessa ja yli kymmenen henkeä työllistävissä yrityksissä, vähiten yksinyrittäjien keskuudessa. Viimeksi mainituistakin 49 prosenttia on tyytyväisiä hallituspohjaan.

Miesyrittäjät ovat selkeästi tyytyväisempiä hallituspohjaan kuin naisyrittäjät. Miehistä tyytyväisiä on 70 prosenttia vastaajista ja naisista 45 prosenttia. 

Tyytyväisyys hallitusohjelmaan on laskenut. Tyytyväisiä oli kesäkuussa 55 prosenttia vastaajista, kun huhtikuussa osuus oli 60 prosenttia. Tyytyväisyys on nyt alimmillaan.

Myös tyytyväisyys hallituksen toimintaan laski viisi prosenttiyksikköä huhtikuusta, mutta oli kesäkuussa edelleen 54 prosenttia. Tyytymättömien osuus kasvoi 37 prosenttiin ja on nyt korkeimmillaan tämän hallituksen aikana. 

– Tuloksissa näkyy yrittäjien kritiikki hätäistä alv:n korotusta kohtaan ja hallituksen heikkous luoda kasvua. Toisaalta näkyy tuki sille, että hallitus ainakin yrittää tervehdyttää julkista taloutta, vaikka tuloksia työstä ei ole vielä nähtävillä, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo tiedotteessa. 

Myös yrittäjien tyytyväisyys pääministeri Petteri Orpon ja valtiovarainministeri toimintaa kohtaan on laskenut. Orpoon on tyytyväisiä 55 prosenttia ja Purraan 49 prosenttia. Nuorten yrittäjien parissa on eniten tyytymättömiä, vanhempien parissa eniten tyytyväisiä. 

Riikka Purran

Yrittäjien puoluekannatukset ovat pääosin ennallaan. Kokoomusta tukee yrittäjistä 43 prosenttia ja perussuomalaisia 13 prosenttia. Keskustan ja Sdp:n yrittäjäkannatus on seitsemän prosenttia ja vihreiden kuusi prosenttia.  

Yrittäjien Verianilla teettämään tutkimukseen vastasi 1 080 pk-yritysten edustajaa 3.−12.6.2024.   Tutkimustulosten luottamusväli on 3,1 prosenttiyksikköä suuntaansa.  Vastaajista 45 prosenttia oli yksinyrittäjiä. 

Lisää aiheesta:

Yrittäjägallup: Yrittäjien tyytyväisyys hallitukseen laskenut selvästiPuoluebarometri: Tyytyväisyys hallitukseen viime syksyn tasollaYrittäjien tyytyväisyys hallituspohjaan ja Riikka Purraan huipussaan – nämä yrittäjäryhmät vähiten tyytyväisiäMT-kysely: Enemmistö suomalaisista on tyytymättömiä Orpon hallitukseenEK:n kysely: Yritysten luottamus Suomen hallitukseen heikentynyt – peräti 73 prosenttia vastanneista yrityksistä kuvaili luottamustaan heikoksiHS-gallup: Hallituksen suosio notkahtanut – jyrkin lasku perussuomalaisilla
YrittäjyysOrpon hallitusPetteri OrpoRiikka PurraKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Yrittäjyys
  • 17.10.06:10
    Pankit

    Yrittäjät kokevat lainavaikeuksia pankkien kanssa – Nordea sanoo haluavansa enemmän riskiä

  • 16.10.21:42
    Yritykset ja brändit

    Koulukiusatusta tietokonenörtistä rikkaaksi yrittäjäksi – erikoishaastattelussa Varustelekan Valtteri Lindholm

  • 15.10.19:55
    Italia

    100-vuotias Anna paahtaa töissä – tässäkö malli tulevaisuuden työelämään?

  • 26.9.09:42
    Wolt

    Tämä oli Woltin historian synkin päivä: "Mikin kanssa kumpikin itkeskeltiin"

  • 21.9.07:30
    Suomi

    Rahakkaan juristiuransa hylännyt Jim alkoi tehdä mahdottomia – nyt gurulla on selvä neuvo suomalaisille