Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yllätyskäänne rajusti pahoinpidellyn 14-vuotiaan lahtelaistytön jutussa: Epäillyt päästettiin vapaaksi

Epäillyt rajut väkivaltarikokset tapahtuivat Lahden Kiveriön kaupunginosassa.
Epäillyt rajut väkivaltarikokset tapahtuivat Lahden Kiveriön kaupunginosassa.
Julkaistu 10.03.2022 14:07
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

@eeturuonakoski

Lahdessa 14-vuotiaan tytön rajusta pahoinpitelystä epäiltynä vangitut nainen ja mies on päästetty tutkintavankeudesta.

Kaksi vuonna 2002 syntynyttä epäiltyä oli aiemmin tutkintavankeudessa, ja asiassa oli määrätty määräpäivä syytteiden nostamiselle. Se oli huomenna.

Nyt määräpäivästä on kuitenkin luovuttu, sillä epäillyt on vapautettu tutkintavankeudesta.

– Epäillyt on vapautettu tutkintavankeudesta, koska edellytyksiä heidän vangittuna pitämiselle ei ole enää ollut, jutun syyttäjä, aluesyyttäjä Katriina Talasranta kertoo MTV Uutisille lähettämässään sähköpostiviestissä.

Syyttäjä ei täsmennä, mikä tarkalleen johti epäiltyjen vapauttamiseen. Lain mukaan vangitsemista ei voi jatkaa, jos se olisi asian laadun tai rikoksesta epäillyn iän tai muiden henkilökohtaisten olojen vuoksi kohtuutonta. 

Aluesyyttäjän mukaan asian syyteharkinta on edelleen kesken. Kaksikkoa siis edelleen epäillään rikoksesta, vapauttamisesta huolimatta.

– Minulla ei ole tässä vaiheessa asiaan enempää kommentoitavaa, syyttäjä kirjoittaa.

Lue aiempi juttu: 14-vuotias tyttö joutui kidutusta muistuttavan väkivallan uhriksi Lahdessa – pakotettiin juomaan klooria ja heitettiin jyrkänteeltä alas

Myös kolmas epäilty

Vuonna 2002 syntyneiden lahtelaismiehen ja -naisen lisäksi rikoksista epäillään vuonna 2003 syntynyttä lahtelaismiestä, joka on ollut esitutkinnan aikaan matkustuskiellossa.

Vuonna 2002 syntynyttä miestä epäillään törkeästä pahoinpitelystä ja törkeästä ryöstöstä, sillä uhrilta vietiin väkivallantekojen yhteydessä omaisuutta.

Naista epäillään lisäksi oikeudenkäytössä kuultavan uhkaamisesta. Vuonna 2003 syntynyttä nuorukaista epäillään puolestaan vain kahdesta pahoinpitelystä.

Poliisi tiedotti tapauksen esitutkinnan valmistumisesta viime viikolla. Poliisin käsityksen mukaan 14-vuotias tyttö joutui rajun ja pitkäkestoisen väkivallan uhriksi yön ja aamuyön aikana 13. joulukuuta viime vuonna.

Poliisi kertoi tyttöä muun muassa uhatun ja viilletyn teräaseella. Tytön kättä oli myös poltettu hellalla ja hänet oli muun ohella pakotettu juomaan klooria ja syömään tupakannatsa sekä virtsaista lunta. Tyttö oli nuollut vessanpönttöä ja verta lattialta.

Lopuksi tyttö oli poliisin mukaan heitetty jaloista ja käsistä kiinni pitämällä jyrkänteeltä alas.

Taustalla ihmissuhteet

Poliisin mukaan koko tapauksen taustalla oli "ihmissuhteeseen liittyvä seikka", jota nuoret olivat lähteneet selvittämään. Asioiden selvittely oli poliisin mukaan kuitenkin karannut käsistä julmalla tavalla.

Tilanne sai alkunsa vuonna 2003 syntyneen miehen kerrostaloasunnossa ja jatkui pihapiirissä sekä vuotta vanhemman miehen kodin liepeillä Lahden Kiveriössä.

Tapaus tuli viranomaisten tietoon, kun sivullinen ilmoitti hätäkeskukseen huonokuntoisesta, yksin ulkona harhailevasta lapsesta.

Lisää aiheesta:

Kalasataman taposta epäilty nainen vapautettiin tutkintavankeudesta – asianajaja: "Hän on pahoillaan tapahtuneesta"Syyteharkinta Joensuun järkyttävästä lapsisurmasta sai jatkoaikaa – äiti ja isäpuoli vangittuinaLapsen kiduttamisesta syytetyt nuoret oikeudessa – yksi nosti keskisormensa pystyyn kameroiden edessä, MTV paikalla14-vuotiasta tyttöä kidutettiin Lahdessa raa'asti – kolmelle syytteet törkeistä rikoksista14-vuotias tyttö joutui kidutusta muistuttavan väkivallan uhriksi Lahdessa: Pakotettiin juomaan klooria, viillettiin veitsellä ja heitettiin jyrkänteeltä14-vuotiasta tyttöä hakattiin tuntien ajan Lahdessa, epäillyt täysi-ikäisiä – Poliisi: "Aika hyvin on selvinnyt, mitä kaikkea siellä on tapahtunut"
RikosepäilytLahtiVäkivaltarikoksetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikosepäilyt
  • Eilen15:10
    Anneli Auer

    Anneli Auerin ex-miesystävä: Sijaisvanhemmat laativat listan Auerin vanhimman tyttären pahuudesta

  • Eilen13:50
    Rikos

    Vanki kidutettiin hengiltä Vantaan sellissä: Virkarikoksista epäillään kahdeksaa henkilökunnan jäsentä

  • Eilen13:48
    Anneli Auer

    Auer tyrmää rikossyytteet: Lapset saatiin kauhulla sepittämään satuja ja pelkäämään äidin luo palaamista

  • Eilen09:40
    Väkivaltarikokset

    18-vuotias ei maksanut ruokaansa ja puukotti ravintolan työntekijää Oulussa – pitkä lista rikosepäilyjä

  • ma12:07
    Kotimaa

    Syyttäjä: 17-vuotias poika yllytti toista tappamaan uhrinsa