Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yllättävä ratkaisu: Turun puukkoiskusta tuomittu Bouanane tyytyy elinkautiseen tuomioonsa – hovioikeuskäsittely on peruttu

2:26Turun puukottaja tuomittiin elinkautiseen vankeuteenTurun puukottaja tuomittiin elinkautiseen vankeuteen
Julkaistu 28.01.2019 13:33
Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Turun puukkoiskusta käräjäoikeudessa tuomittu Abderrahman Bouanane on perunut valituksensa Turun hovioikeuteen ja näin ollen hovioikeuskäsittely perutaan.

Jutun käsittelyn oli määrä alkaa hovioikeudessa kahden viikon kuluttua.

Bouananen asianajaja Kaarle Gummerus on peruuttanut Turun hovioikeudelle tehdyn valituksen kokonaisuudessaan.

Varsinais-Suomen käräjäoikeuden tuomio kahdesta terroristisessa tarkoituksessa tehdystä murhasta ja kahdeksasta terroristisessa tarkoituksessa tehdystä murhan yrityksestä jää siten voimaan, kuten myös tuomitut korvaukset.

Lue myös: Asianajaja: Turun puukottaja vaikeni kuultuaan tuomion – "Hän sanoi, ettei halua nyt sanoa mitään"

Lue myös: Abderrahman Bouanane aikoo valittaa tuomiostaan – "tarkoituksena ei ole ollut aiheuttaa vakavaa pelkoa väestössä"

Ei halua jatkaa asian käsittelyä

Syynä valituksen peruuttamiselle on se, että Bouanane ei halua olla asian kanssa enää missään tekemisissä. Hänen kanssaan on käyty huolellisesti läpi se, että valituksen peruuttaminen tarkoittaa sitä, että käräjäoikeuden tuomio tulee lainvoimaiseksi eikä hän sen jälkeen voi enää valittaa tuomiosta.

– Päämieheni kanssa kävimme asiaa läpi viime viikolla eikä hän halua, että asian käsittelyä jatketaan enää oikeudessa, Gummerus kertoo MTV Uutisille.

Gummeruksen mukaan Bouanane oli käräjäoikeuden pääkäsittelyssä ja käräjäoikeuden tuomion jälkeen sitä mieltä, ettei hänen tarkoituksenaan ollut aiheuttaa vakavaa pelkoa väestön keskuudessa toisin kuin terrorismirikoksen tunnusmerkistö edellyttää. Bouanane on siis eri mieltä tuomiosta, mutta hän tyytyy siihen silti.

– Hän ei halua enää, että asian käsittelyä jatketaan. Tästä syystä olen peruuttanut valituksen Turun hovioikeudelle, Gummerus perustelee.

 Bouanane ei halua antaa kommenttia tiedotusvälineille asiassa.

Lue myös: MTV Turussa: Bouananen kuuleminen ei onnistu, poistettiin salista – puolustus vetoaa esitutkintaan: Uhreja ei valikoitu ennalta millään tavalla

Lisää aiheesta:

Kuopion koulumurhaaja vaatii hovioikeudessa: Naisen surmaaminen miekalla ei ollut erityisen julmaa tai raakaa – MTV Uutiset seuraa oikeudenkäyntiä paikan päälläTurun terrori-iskusta tuomittu puukottaja ei halua osallistua oikeudenkäyntiin – "Hänen mielensä voi muuttua"Abderrahman Bouanane aikoo valittaa tuomiostaan – "tarkoituksena ei ole ollut aiheuttaa vakavaa pelkoa väestössä"Asianajaja: Turun puukottaja vaikeni kuultuaan tuomion – "Hän sanoi, ettei halua nyt sanoa mitään"Turun terrori-iskusta syytetty: Aioin katkaista uhrien päät – puolustuksen mukaan tekijä muutti tarinaansaTurun puukottaja myöntää tapot ja pitää tekoa terroristisena – kiistää terrorismisyytteet: "Ei ollut tarkoitus aiheuttaa vakavaa pelkoa"
Turun puukotusTerrori-iskutVäkivaltarikoksetTurkuRikos

Tuoreimmat aiheesta

Turun puukotus
  • 04.10.202405:19
    Rikos

    Vapautuuko Turun terroristi vuonna 2029? Asianajaja ei tähän usko

  • 06.07.202215:58
    Turku

    Turun terroristi tuomittiin vankilan vartijoiden väkivaltaisesta vastustamisesta: Potkaisi vartijaa nivusiin ja puri toista

  • 08.06.202212:13
    Oikeudenkäynnit

    Turun terroristi potkaisi vanginvartijaa nivusiin ja puri toista – tältä mies näytti oikeudessa

  • 30.08.202118:57
    Missä olit, kun?

    "Ei, ei, ei..!" Poliisin esitutkintamateriaali sisältää vertahyytävän hätäpuhelun Turun puukotuksesta - varoitus herkimmille

  • 30.08.202110:55
    Missä olit, kun?

    Turun terroristi suoritti iskun torilla näitä kahta asetta käyttäen – karu yksityiskohta veitsessä kertoo iskujen voimasta