Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yli 2 miljoonan euron yllätyslasku uhkaa kadottaa Kyyjärven kokonaan kuntakartalta – päättäjät käärmeissään: "Laki velvoitti tähän"

5:07Laajakaistayhtiön miljoonalasku uhkaa hävittää Kyyjärven kuntakartalta  – MTV kertoo pikkupitäjän epäonnisen taloustarinanLaajakaistayhtiön miljoonalasku uhkaa hävittää Kyyjärven kuntakartalta – MTV kertoo pikkupitäjän epäonnisen taloustarinan.
Julkaistu 07.03.2020 23:54
Toimittajan kuva
Janne Ahjopalo

janne.ahjopalo@mtv.fi

Keskisuomalainen Kyyjärven kunta on 1 300 asukkaan pikkupitäjä. Laajakaistafirmassa mukana oleminen on käymässä niin kalliiksi, että Kyyjärvi katoaa todennäköisesti nyt kokonaan kuntakartalta. 

Laajakaistayhtiö Keski-Suomen Verkkoholding Oy:n syvät talousvaikeudet ovat niittamassa Kyyjärven kohtalon. Kyyjärvi on ollut jo valmiiksi kriisikunta, joten Verkkoholdingin hakeutuminen yrityssaneeraukseen tietää todella suurta menoerää pitäjälle.

Kymmenen keskisuomalaisen kunnan omistaman yhtiön velkasaneeraus tietää kokonaisuutena 28 miljoonan euron laskua, josta Kyyjärven osuus on 2,3 miljoonaa.

Takausriski näyttää toteutuvan

Yksi miljoonalaskua nyt huuli pyöreänä katsovista on kunnanvaltuuston puheenjohtaja Antti Tuukkanen (kesk.). Hän tosin itse istuu myös Verkkoholdingin hallituksessa jäsenenä.

– Kun lähdimme hankkeeseen, emme osanneet arvioida, että suurimpana riskinä on valtion lupaamiin tukiin liittyvä epävarmuus. Otimme kunnan kokoon nähden merkittävän takausriskin, ja nyt riski näyttää toteutuvan.

Keski-Suomen Verkkoholdingia on pilkattu muun muassa kalliiksi valokuiduksi, jota vedetään oraville ja jäniksille. Nettiyhteyden tekeminen yhteen taloon saattoi maksaa jopa kymmeniätuhansia euroja. Tuukkanen muistuttaa, että laki velvoitti kuntia tähän.

– Tästä saadaan raflaavia otsikoita kyllä, mutta laajakaistalaki edellytti tietyntyyppisiä verkkorakenteita. Saavutettavuuden piti olla haja-asutusalueiden kiinteistöihin kohtuullinen. Runkoverkkoa jouduttiin vetämään kohtuullisen pitkiä matkoja, jolloin yksittäin tarkasteltuna saadaan suuria summia.

Lue myös: 

Kriisikuntien määrä kasvaa – hoito- ja opetusalan tehtävät uhattuna

Henkilöstöä potkittu pois ja metsää myyty 

Kyyjärvi on yrittänyt saada talouttaan kuntoon, mutta nyt verkkoyhtiön velkasaneeraus on tekemässä työn liki tyhjäksi. Kunta on jo vähentänyt hallintohenkilöstöä ja lomauttanut sivistyspuolen työntekijöitä. Lisäksi metsäomaisuutta on realisoitu.

Kirsikkana synkässä talouskakussa on yli 20 vuotta sitten tehty kiinteistösijoitus Kauppakeskus Palettiin. 

– Teimme tosiaan investoinnin kuntavetoisesti. Sinällään yhtiö on tuonut elinvoimaa kokonaisuutena meidän kunnalle, mutta olemme joutuneet tekemään kertaluonteisia alaskirjauksia yhtiöstä. Ne ovat vaikuttaneet kielteisesti tulokseen, harmittelee kunnanvaltuuston puheenjohtaja Antti Tuukkanen.

Alaskirjaukset aiheuttavat noin 1,7 miljoonan euron tappiot.

Kyyjärven talous on jo niin kuralla, että valtiovalta on puuttunut peliin. Usemmalta vuodelta kertynyt alijäämä on miljoonaluokkaa. Valtiovarainministeriö on ehdottanut tammikuussa 2020, että kriisikunnalle olisi syytä tehdä kuntajakoselvitys, joka tarkoittaisi Kyyjärven yhdistymistä "laajempaan kokonaisuuteen". Ministeriön raportin mukaan Kyyjärvellä ei enää ole edellytyksiä kuntalaisten palveluiden turvaamiseen.

Taru itsenäisenä kuntana on siis lopussa.

Lisää aiheesta:

Itä-Suomi piti pelastaa, kun raja meni kiinni – MTV selvitti, mikä meni pieleen ja millaisen vaaran se aiheuttaaEnnätyksellinen vuosi: Katso, mitkä kunnat laskevat ja nostavat veroprosenttiaanMTV:n Vaaliauto viime vuoden ainoassa kuntaliitoskunnassa – Honkajoen entinen kunnanjohtaja: "En minä hyppien kiljahdellut täällä" Miten pyörii Manner-Suomen pienin kunta? Tällaista on elämä LuhangassaEssayah: Hallitus sysää kunnille uusia vastuita muttei rahaa – ennakoi veronkorotuksia moneen kuntaan Kriisikuntien määrä kasvaa – hoito- ja opetusalan tehtävät uhattuna
KunnatKotimaaMTV Uutiset Live

Tuoreimmat aiheesta

Kunnat
  • ke14:39
    Työttömyys

    Professori: Kuntien sakkomaksut valtiolle pitäisi lopettaa – rahat työllistämiseen

  • ke14:07
    Kotka

    Törkeästä rattijuopumuksesta epäilty Kotkan kaupunginjohtaja jatkaa tehtävässään

  • ti15:43
    SDP

    SDP:n helsinkiläisvaltuutettu on liioitellut koulutustaan – ”En sano, että minulla on joku roskistutkinto”

  • 21.10.06:52
    Sosiaalipalvelut

    Hyvinvointialueiden talous tasapainottumassa, mutta usealla vain nipin napin

  • 29.9.06:20
    Ympäristö

    USU: Jätehuolto jää pois hankintalaista