Yleisurheilun EM-kilpailujen avauspäivänä Münchenissä on tarjolla laaja suomalaiskattaus, kun alkukilpailuissa häärivät esimerkiksi seiväshyppääjät Wilma Murto, Saga Andersson ja Elina Lampela, pikajuoksija Samuli Samuelsson 100 metrillä ja pituushyppääjä Kristian Pulli.
Seiväskolmikko oli mukana myös MM-kilpailuissa, mutta vain Murto eteni finaaliin ja ylsi kuudenneksi. Eilisiltana joukkueen mediatilaisuudessa esiintyi hilpeä kolmikko, joka oli päässyt tutustumaan jo Münchenin olympiastadionin suorituspaikkaan.
– Soikea, punainen ja viivat suorassa, Murto naurahti.
LUE MYÖS: Karmea takaisku! Oliver Helander vetäytyy EM-kisoista
Miltä se tuntui tossun alla?
– Ehkä verrattain pehmeähkö, Murto vastasi.
– Ei hirveästi kiinnosta ratojen materiaalit. Ihan hyvältä on tuntunut, Lampela jatkoi.
Andersson oli piirun syvällisempi.
– Hyvät vibat, koska on kaunis stadion ja näytti hyvältä. Alusta tuntui hyvältä.
Vaikutatte hyväntuulisilta. Ei kai hymy hyydy karsinnassa?
– Ei anneta aihetta niin ei hyydy. Tuntuu, että kisa tulee nopeasti. MM-kilpailuissa hengailimme viikon ennen karsintaa, kolmikko sanoi.
Murto ei ota paineita siitä, että häneen kohdistuu mitalipainetta.
– Karsintaa ei voi aliarvioida. Veikkaan, että 440 puhtaalla tai 450 millä vain sarjalla riittää finaaliin, viime vuoden olympiavitonen arvioi EM-kilpailujen ensimmäistä askelta.
Pää tyhjänä kohti ennätyksiä
Naisten maratonilla hikoilevat Alisa Vainio, Suvi Miettinen, Annemari Kiekara ja Nina Chydenius ja miesten maratonilla . Kuulantyöntäjät ja jahtaavat karsinnassa paikkaa illan loppukilpailuun. Loppukilpailuihin lukeutuu myös 10 000 metriä.
