Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yle: Viron Suomen-suurlähettiläs eroaa vastalauseena hallitukselle – väittää ministerin heikentäneen maan suhteita Suomeen Marin-kommenteillaan

8:23Viron sisäministeri solvasi Sanna Marinia ja hallitusta – saako rasistisesti ja törkeästi esiintynyt Helme viimein lähtöpassit Viron hallituksesta?Katso myös video: MTV Uutiset Live kertoi joulukuussa 2019 Viron sisäministerin kommenteista Suomen hallituksesta.
Julkaistu 01.08.2020 09:53

Olli-Pekka Toivanen

olli-pekka.toivanen@mtv.fi

Viron Helsingin-suurlähettiläs Harri Tiido on jättänyt tehtävänsä ennenaikaisesti. Tiido erosi suurlähettilään virasta eilen perjantaina.

Tiido kertoi eronsa syyksi ikänsä ja näkemyserot nykyhallituksen kanssa.

– Ajattelin, että ehkä on parasta, että kun he eivät poistu virasta, on minun poistuttava virasta, Tiido kommentoi Ylelle. 

Tiidon kritiikin kohteena ovat Viron konservatiivisen kansanpuolue Ekren kannanotot, joiden hän väittää tehneen hallaa maan ulkopoliittisille suhteille. 

Suomen osalta Tiido mainitsee viimevuotisen tapauksen, jossa Viron sisäministeri, Ekre-puolueen silloinen puheenjohtaja Mart Helme kritisoi Suomen hallitusta ja kutsui pääministeri Sanna Marinia ”myyjätytöksi”. 

– Kun diplomaattien on kysyttävä esimerkiksi Suomelta jotakin tukea, niin semmoisten julistusten jälkeen on hyvin vaikea mennä suomalaisten luokse, Tiido sanoo Ylen haastattelussa.

Tiido huomauttaa, että edellisten hallitusten pääministerit olivat tiiviisti yhteydessä keskenään.

– Nyt en usko, että Viron pääministerin olisi mahdollista näin helposti soittaa Suomen pääministerille ja sanoa, että tehdään jotain yhdessä.

Tiido ehti toimia suurlähettiläänä Helsingissä noin kolme vuotta. Hän siirtyy tehtävistään eläkkeelle.

Asiasta uutisoi Suomessa ensimmäisenä Yle. 

Lue myös: Virolla on lähes mitätön valtionvelka ja nyt se sai yllätyksenä EU:lta jättipotin – jää lähes 6 miljardia euroa saamapuolelle

Lisää aiheesta:

HS: Viron johto kiistää eronneen Suomen-suurlähettilään väitteet maiden suhteiden huononemisesta Yllätyskäänne! Viron myrskyn silmään joutunut sisäministeri pyytää anteeksi Sanna MariniltaViron kohuissa ryvettynyt sisäministeri ampui Sanna Marinia täyslaidallisella – saako rasistisesti ja törkeästi esiintynyt Helme viimein lähtöpassit Viron hallituksesta? Viron presidentti pyysi Helmen kohulausuntoja anteeksi Sanna Marinilta ja tämän hallitukselta – presidentti Niinistö toimi viestinviejänäViron pääministeri paikkaili sisäministerin kohulausuntoja Sanna Marinista – nyt maan entinen pääministeri pyytää anteeksi suomalaisilta: "Mart Helmen on aika lähteä"Viron sisäministeri puhui Sanna Marinista "myyjätyttösenä" – pääministeri Ratas kiiruhti paikkaamaan puheita: "Suomi on läheinen ystävämme"
ViroPolitiikkaMTV Uutiset LiveUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Viro
  • ma16:31
    Turvallisuus

    Työntekijä sai hengenvaarallisen sähköiskun, kun nostopuomi osui voimalinjaan – virolaisyritykselle tuomio

  • 16.10.18:43
    Europol

    Iso operaatio Itämerellä: Poliisi sai kiinni 40 rikollista

  • 12.10.19:27
    Venäjä

    "Suomen syytä varautua" – tutkijoilla selvä näkemys Viron rajalle ilmestyneistä sotilaista

  • 12.10.16:03
    Ukrainan sota

    Puolustusvaliokunnan Heikki Autto asejoukoista Viron rajalla: Venäjä pyrkii aiheuttamaan hämmennystä

  • 12.10.13:36
    Venäjä

    Video näyttää: Aseistettu venäläisyksikkö sai Viron sulkemaan rajansa