Remington Outdoor on hakeutunut yrityssaneeraukseen sakkaavan asemyynnin vuoksi, kertoo Britannian yleisradioyhtiö BBC. Kivääreistään ja haulikoistaan tunnettu yhtiö perustettiin vuonna 1816.
Yritys hakeutui järjestelyyn voidakseen neuvotella velkojiensa kanssa. Sen myyntiluvut ovat kääntyneet merkittävään laskuun.
Yhdysvalloissa on viime kuukausina vaadittu tiukempia aselakeja Floridassa tapahtuneen kouluampumisen johdosta. Jotkut asemyyjät ovatkin jo päättäneet nostaa aseiden ostoikärajaa 21 vuoteen. Osa on poistanut puoliautomaattiset aseet valikoimastaan kokonaan.
Remington on myös kärsinyt sitä vastaan nostetuista oikeusjutuista, ja jopa Donald Trumpin vaalivoiton on arveltu hidastavan asemyyntiä.
Vielä vuonna 2016 FBI teki ennätysmäärän taustatarkistuksia aseen hankkimista suunnitteleville. Aseiden arveltiin käyvän tuolloin kaupaksi Hillary Clintonin mahdollisen vaalivoiton vuoksi. Demokraattipoliitikon valinta presidentiksi olisi saattanut tarkoittaa aselakien tiukennusta.